2 (14) березня 1874 року стало відомо, що імператор Олександр ІІ дав згоду про відкриття Глухівського учительського інституту.
Доля Тараса Шевченка, чиє 210-ліття відзначаємо, тісно пов’язана з Конотопщиною. Великий інтерес привертають дружні зв’язки поета-пророка з родиною Лазаревських із села Гирявка, нині це Шевченкове. Брати Лазаревські належали до прогресивних кіл суспільства, поділяли демократичні погляди і перебували під великим впливом ідей Тараса Шевченка. Свою прихильність до родини поет висловив у листі до їхньої матері Афанасії Олексіївни: «Вдячних синів ваших я звик називати своїми рідними братами. Дозвольте ж Вас називати мною щирою і відданою матір’ю. Прийміть глибокий синівський поцілунок від глибоко…
Вашій увазі пропонується історична розвідка про слободу Деркачівка Недригайлівської сотні Сумського слобідського козацького полку. В першій частині поговоримо про осадження та розбудову цього поселення.
Місто Суми. Воєнна осінь 2023 року. Міський тролейбус котить Харківським мостом, що вигнувся дугою над річкою Псел. Перша зупинка. Записаний жіночий голос оголошує з динаміків салону: «Торговий центр «Мануфактура». Текстильну фабрику давно знесли, а на її місці, іще до нападу Росії, встигли збудувати показний торгівельно-розважальний комплекс з відповідною назвою. Двері тролейбуса зачиняються, електронна жінка анонсує: «Наступна зупинка – «вулиця Шістдесятників». Пані пенсійного віку, що сидить попереду мене обурено говорить подружці: «Що це за шістдесятники? Хто це таке придумав, нічого не…
Ветеран війни, багаторічний вчитель та директор школи Іван Бороденко запам’ятався не одному поколінню глухівчан та жителям Обложок, Кучерівки, Вільної Слободи, Соснівки та багатьох інших населених пунктів нашої Глухівщини, як мудрий керівник, талановитий музикант та прекрасний сім’янин.
Мета дослідження – розкрити зміст процесу становлення та розвитку Охтирського духовного училища упродовж усього періоду його існування. Наукова новизна. У статті відображено поліаспектний комплексний аналіз архівних джерел, що дозволило досягти таких дослідницьких результатів: визначити чинники, що зумовили відкриття духовного училища в Охтирці; охарактеризувати церковноадміністративні умови відкриття та діяльності Охтирського духовного училища; уперше ввести до наукового обігу відомості про стан навчального процесу, методику викладання, характеристику виховної роботи, систему дисциплінарних стягнень та покарань, списки керівного складу та викладачів; охарактеризувати склад учнів училища…
До 70-річчя з дня смерті Григорія Львовича Сапітона - українського педагога та директора Глухівського учительського інституту в 1947 – 1952 роках.
Закон Директорії про автокефалію Православної Церкви було прийнято 1 січня 1919 року. Публікація цього історичного закону була викликана великим протистоянням між прихильниками української автокефалії та супротивниками, переважно етнічними росіянами, які відстоювали вірність Російській Православній Церкві. Цей релігійний конфлікт на початку 1919 року мав тривалу історію, оскільки під час трьох сесій Всеукраїнського Собору 1918 року проукраїнські та проросійські сили остаточно оформилися в два ворожих табори. Тому публікація закону Директорії Української Народної Республіки після усунення Уряду гетьмана Павла Скоропадського став неприємною несподіванкою…
Про колоритну особистість Василя Якимовича ще й зараз згадують, як йому вдалося за радянської влади в окремо взятому Слоуті побудувати фактично капіталізм та перетворити збитковий післявоєнний колгосп імені Чапаєва на передовий-мільйонер та зробити багатими тих, хто в ньому продуктивно працював. Утім значні заслуги керівника радянська влада скромно оцінила державними нагородами. Чому? Є різні думки, в тому числі й гіпотеза про співпрацю з окупаційною владою під час німецько-радянською війни. Та й «контроль карбованцем» подобався далеко не всім. На голову колгоспу навіть…
Понеділок, 04 грудня 2023 20:09

Шумило Сергій. Млин

Автор
Приблизно такий же млин над яром був у мого прадіда козака-землевласника Леонтія Антоновича Шумила у його родовому хуторі Шумили Лебединського повіту Харківської губернії (нині Сумської області). Він його будував власноруч разом зі своїм братом Мусієм. Прадід був учасником Першої світової війни (воював на румунському фронті), мав у хуторі Шумили власне господарство та землі (а також млин, комори, худобу), де працював не покладаючи рук. Всього в житті досягав несамовитою працею. Потім прийшли більшовики, розкуркулили і все відібрали, млин відійшов до колгоспу,…

Новини

У Глухові відкрили меморіальну дошку Юрію Коваленку

15-03-2024

Сьогодні мали честь бути присутніми на відкритті меморіальної дошки Юрію Коваленку - відомому історику, археологу, краєзнавцю, який загинув 14 березня...

Пам’яті історика Володимира Муравського

06-03-2024

З глибоким сумом сповіщаємо, що 4 березня 2024 р. у Львові помер член Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Володимир Муравський – «Мураха». Народився...

Віктору Ющенку – 70

23-02-2024

Сьогодні відзначає свій 70-літній Ювілей третій Президент України Віктор Ющенко. Період його президенства – це запекла боротьба з промосковською номенклатурою, яка...

Пам'яті Лідії Григорівни Шеремет

10-02-2024

9 лютого померла Лідія Григорівна Шеремет, колишній депутат міськради, екс-директор заповідника "Михайлівська цілина", знавець народних традицій, автор величезної колекції старовинних...

Російський терорист Прилєпін про перейменування в Сумах

07-02-2024

Про перейменування вулиць у Сумах він написав на своєму Телеграм-каналі. Зокрема він визнав, що Ковпак воював проти України в 1918...

На Сумщині тероборона зупинила російську ДРГ: що відомо

04-02-2024

3 лютого на підступах до Глухівської громади бійці територіальної оборони України зупинили російську диверсійно-розвідувальну групу, яка намагалася перетнути державний кордон України. Про це повідомив Сергій...