Понеділок, 19 березня 2012 02:00

Іванущенко Геннадій. П'ятницька церква, с. Бакирівка, Охтирський район [друга пол. XІХ ст]

Іванущенко Геннадій
Іванущенко Геннадій. П'ятницька церква, с. Бакирівка, Охтирський район [друга пол. XІХ ст]

Бакирівка, Бакирівка... Чи не та, де донедавна "красувався" пам'ятник Постишеву - одному з організаторів Голодомору? Виявляється - та сама...

Мабуть, у свій час, не оминула пильна увага будівничих "нової доби" і цей храм. А може - занедбаний пізніше? Та немає сумніву: "почерк" один і той. Бо мета теж одна - страх і безпам'ятство.

Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Фотографії цієї чудової церкви надіслав нам Сергій Шейко. Він очолює ініціативну групу з місцевих мешканців та настоятеля, що намагається врятувати храм від остаточної руйнації. З весни 2007 р. вони звертаються до районної та обладміністрацій, щоб отримати від них хоча б реставраційно-проектну документацію, а вже кошти на реставрацію збиратимуть самотужки. Без документації чіпати споруду незаконно, бо це пам'ятка архітектури національного значення.

Фото Сергія Шейка, 2007 р.

За колективним листом, з яким ініціптивна група звернулася до Сумської ОДА тепер працює Охтирська РДА - поставилися з розумінням і обіцяють зробити все, що від них залежить. Поки що вони збирають інформацію по об'єкту, а це забере багато часу, оскільки він на балансі - в одних, на збереженні - у других, у користуванні - в третіх, а земельна ділянка - у четвертих. Люди і влада мінялися, і тепер все дуже заплутано. Якби на руках вже була проектно-кошторисна документація, то можна було б вже оформити заявки до міжнародних фондів і програм. 
Ми будемо вдячні тим, хто може дати цінні поради і взагалі надати будь-яку допомогу - пишіть на адресу нашого сайту або самому Сергієві Шейку (akhtyrka@yandex.ru)
Через ЗМІ громада планує розповсюдити своє офіційне звернення про збір коштів на реставрацію, для чого відкрито спеціальні рахунки (їхні реквізити наводяться).

Хоча храм і стоїть напівруїною, він виглядає "благородніше" за будь-яку "доглянуту", пофарбовану на синє або зелене, церкву подібного єпархіального стилю. Зараз у бакирівській церкві можна побачити неприховану красу ретельно пророблених деталей: різьблення, візерунчасті віконні шибки тощо. Хочеться вірити - якщо громада зможе врятувати церкву від загибелі, то зробить це максимально делікатно, не вдаючись до протилежних крайнощів - не поховає архітектуру під товстим шаром фарби і фальшиво-золотими куполами.


Фото Сергія Шейка, 2007 р.Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Архітектор В.Покровський
Сергій відшукав наступну інформацію про церкву в Бакирівці:
Церква Великомучениці Параскеви П'ятниці походить з 1685 року. За свою довгу історію пережила не одне відновлення та відтворення (1712, 1801, 1864, 1901, 1903). Існуюча споруда збудована у кінці XIX ст. [ПГА, т.4, с.17-18], за іншими джерелами [Филарет (Гумилевский Д.Г.). Историко-статистическое описание Харьковской епархии] - у 1903 році. До 1920 р. у церкві знаходилася метрична книга, записи з якої є сьогодні у фонді всесвітньо відомої Бібліотеки історії сім'ї (Солт Лейк Сіті, США). 
Церква дерев'яна, на цегляному фундаменті, всередині отинькована, хрещата в плані, п'ятизрубна одноверха, з прибудованою із заходу дзвіницею та бічними притворами.

Храм збудований за проектом Володимира Миколайовича Покровського (1864-1924), єпархіального архітектора Варшавсько-Холмської і Харківської єпархій (не слід плутати його з Володимиром Олександровичем Покровським, теж видатним архітектором того ж часу (1871-1931), якого ми знаємо за знаменитою Покровською церквою в Пархомівці).

За своє життя В.М.Покровський побудував більше 60 храмів, за що отримав високі нагороди від Миколи II.

Дерев'яні храми В.М. Покровського цілковито унікальні за своєю архітектурою. Маючи однотипне планувальне рішення, кожна з його дерев'яних церков відрізнялася деталями, і при ретельному огляді видно, що кожна з них є своєрідною і неповторною.
П'ятницька церква в Бакирівці - єдиний дерев'яний витвір зодчого, який дійшов до нас. Незважаючи на обвалену баню, старе дерево, втрачене віконне шкло і численні деталі, церква все ще прекрасна.


Фото Сергія Шейка, 2007 р.Фото Сергія Шейка, 2007 р.Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Фото Сергія Шейка, 2007 р.

 

 

Вигляд з північного заходу [ПГА, т. 4, с. 17]

[ПГА, т.4, с.17-18]: Деревянная, на кирпичном основании, внутри оштукатурена, крестовая в плане, пятисрубная одноглавая, с пристроенной с запада колокольней и помещениями по сторонам. Переход о четверика центрального сруба к восьмерику перекрытому высоким шатром с луковичной главкой, при помощи парусов. Одной из особенностей памятника являются пятигранные окна в основном объеме и прямоугольные трехстворчатые в каждой из граней восьмерика. 
Высокая двухъярусная колокольня напоминает северные русские шатровые храмы.

Джерело: Дерев'яні храми України

Новини

Книга про Лохвицю Анни Коршунової

08-09-2020

Новим здобутком відомої української письменниці стала історична книга для дітей про м.Лохвиця. "Ось вона, нова книжка про ще одне українське місто...

Нова книга Віктора Рога

08-09-2020

Вийшла друком нова книга нашого земляка, засновника й багаторічного голови Спілки Української Молоді "Сумщина", відомого історика, публіциста й видавця, а...

Знайдено скарб з монетами Володимира Святого та Святополка Ярополковича

28-08-2020

Про історичну знахідку Національного значення щойно повідомив відомий український історик, науковий співробітник Інституту історії України Олександр Алфьоров на своїй сторінці у мережі Facebook.  

На Театральній площі Сум знайшли скарб

13-08-2020

"Цікаві знахідки прямо в самому центрі міста Суми. Щойно під час прогулянки Театральною площею помітив металевий предмет схожий на монету. Підійшовши...

18-ті Затуливітрівські Читання

08-08-2020

Як завжди, Читання пам'яті відомого українського поета Володимира Затуливітра приурочуються до дня Св. Володимира і відбуваються в останні вихідні липня...

Вшанування пам'яті журналіста, члена Конотопської "Просвіти" Анатолія Соболєва

03-08-2020

У селі Попівка та місті Конотоп вшановували пам’ять журналіста, патріота, громадянина Анатолія Соболєва з нагоди його 80-річчя. До заходів долучилася...