Понеділок, 14 травня 2012 03:00

У Сумах презентували "Практичний порадник із доступу до архівів" [Відео]

У Сумах презентували "Практичний порадник із доступу до архівів" [Відео]

27 квітня 2012 року у прес-центрі SumyNews відбулася прес-конференція редактора Сумського історичного порталу, члена Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадія Іванущенка, який презентував довідник "Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів".

Як дізнатися, хто співпрацював із КГБ? Де знайти відомості про родичів, засуджених у часи СРСР? Як правильно написати запит?

Практичний порадник із доступу до архівів". Відкриття архівів в Україні стало унікальною можливістю для науковців усього світу подивитися на функціонування тоталітарного режиму зсередини, опираючись на його ж документи.

Геннадій Іванущенко розповів про таємниці, десятиліттями закриті грифами секретності, про невідомі факти з історії України, як наше минуле приховували і як його фальшували. "Особливістю будь-якого тоталітарного режиму є бажання його керівників контролювати всі сфери діяльності людини і суспільства в цілому.

Для цього потрібно мати максимум інформації про настрої населення, про зародження невдоволення, мати можливість локалізувати це невдоволення і знищити його носіїв.

Ці завдання виконували функціонери органів безпеки режиму. Результатом їх діяльності стало безліч зібраних різноманітних свідоцтв, спостережень, компрометуючої інформації про осіб, які цікавили органи, інформації про діяльність тих чи інших організацій або неформальних об'єднань", - вважають автори презентованої книги (В’ятрович В.М., Кулик І.М., Лошак В.В ., Шпак А.В.)

Архіви комуністичних спецслужб — це можливість для кожного знайти інформацію про рідних і близьких, загублених у бурхливому ХХ столітті, для історика — реалізувати творчі амбіції, першим відкриваючи секрети найбільшої країни Європи із найменш вивченим минулим, журналісти можуть допомогти людям побачити сьогодення в минулому, а минуле в сьогоденні, а письменники — "відкопати" безмір драматичних сюжетів для майбутніх бестселерів.

Про свій досвід вивчення архівів країн Східної Європи розповів кандидат історичних наук Валерій Власенко (Сумський державний університет)

Про актуальність Практичного порадника, а також про свій досвід спілкування з ГДА СБУ у питанні доступу до документів щодо дивізії «Суми» розповіла кандидат історичних наук, доцент кафедри правових дисциплін Сумської філії НУВС Галина Корогод.

Про потрібність нового видання, а також про велику роботу, здійснену СБУ в 2008-2010 роках по введенню до наукового обігу документів репресивних режимів говорив на зустрічі керівник редакційно-видавничої групи «Реабалітовані історією» Олег Корнієнко.

Олександр Вовк, - кандидат історичних наук (Сумський державний педагогічний університет) говорив про важливість розсекречування документів для унеможливлення маніпуляції історичною пам`яттю. 

Наталія Лобко – кандидат історичних наук (Сумський державний університет), підтримала думку про необхідність донесення проблем архівів (фінансування, штатне наповнення) до широкого загалу і влади.

Учасники презентації погодилися з думкою, що подібні зустрічі і консультації дослідників мають бути постійними, адже проблем з доступом до архівних документів сьогодні дедалі більшає. Зі свого боку організатори заходу повідомили про те, що Центр досліджень визвольного руху продовжує моніторинг і юридичний супровід запитів до архівів.

Ознайомитися з текстом порадника в електронному форматі можна тут: http://cdvr.org.ua/sites/default/files/archive/posibnyk_pravo_na_pravdu.pdf

Захід відбувся в рамках проекту Центру досліджень визвольного руху "Доступ до архівів як право на суспільну пам’ять" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Інформаційні партнери проекту: інтернет-видання "Історична правда", портал "Право знати", Центр інформації про права людини, www.platfor.ma.

Новини

Нове дослідженння з історії репресій на Сумщині

18-04-2021

Шановні друзі, хочемо повідомити вас про нове дослідження з історії сталінських репресій на Сумщині. Книга має назву "Засуджені комунізмом. Історія...

Борцеві за волю Леонтію Христовому відмовлено в реабілітації

01-04-2021

25 березня 2021 р. Національна комісія з реабілітації відмовила в реабілітації легендарного отамана. Відкритий лист до Інституту національної пам’яті У березні...

У Сумах серед промислових приміщень знайшли залишки старовинної церкви [Відео]

26-03-2021

У Сумах серед промислових приміщень на Горького, 12 знайшли будівлю, в якій понад 100 років тому була церква. Зараз вона...

Підведено підсумки онлайн-вікторини "Шевченко і Сумщина"

17-03-2021

Про це повідомила на своїй сторінці Ольга Резніченко - заступник начальника управління-начальник відділу у справах молоді управління молоді та спорту...

Держархів Сумської області розгорнув фотовиставку про Революцію Гідності

18-02-2021

18 лютого 2021 року на вебсайті архіву розгорнута фотовиставка до Дня вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв...

Відійшла у вічність Лада Павлівна Сапухіна

16-02-2021

Редакція Сумського історичного порталу глибоко сумує з приводу смерті Лади Павлівни Сапухіної і висловлює свої співчуття рідним та близьким. Народилася Лада Павлівна...