Найпівнічніше місто України Семенівка на Чернігівському поліссі веде свою історію з козацької слободи, що виникла на початку 1680-х рр. серед обширних лісів на річці Ревна, на піщаній землі при дорозі з Новгорода-Сіверського на Рогачів, за 62 версти від Новозибкова та за 45 верст від полкового міста Стародуба [7, с. 262; 13. арк. 444]. Засновником слободи був Семен Самойлович (1660-1685), гетьманич – син гетьмана Івана Самойловича (?-1690). Його у 19-річному віці батько призначив, «по родительському чувству», а не по заслугах, Стародубським…
17 березня 2024 року виповнюється 150 років від Дня народження Президента Карпатської України Августина Івановича Волошина.  Августин Волошин народився 17 березня 1874 року у верховинському селі Келечин Волівського округу на Закарпатті, в домі священика Івана Волошина та Емілії Зомборі. Батьки виховали свого сина в християнському та українському дусі. Тому подальше його виховання в угорських школах не змогло вже зменшити українського патріотизму. Навчався Августин Волошин в сільській народній школі, але до Ужгородської гімназії вступив лише після четвертого класу т. зв. нормальної…
9 березня 2024 року виповнюється 210 років з Дня народження нашого національного генія великого українського поета, художника, націонал-революціонера, борця з Російською імперією Романових – Тараса Шевченка. Важливою є тема зав’язків Тараса Шевченка з Сумщиною. Перше знайомство Шевченка з Сумщиною відбулося в 1843-1844 роках, коли Тарас Шевченко відвідав село Андріївка тепер (Роменського району), де Шевченко побував у маєтку Василя Миколайовича Рєпніна – рідного брата Варвари Рєпніної з якою Шевченко потоваришував у Яготині. Андріївку Шевченко відвідав восени 1843 року, а на початку…
«Просвіти» в добу Української революції об’єктивно стали тими організаціями, які забезпечували культурне піднесення, як важливу складову цих національно-визвольних змагань. З’їзди «Просвіт» найрізноманітніших рівнів були вагомим чинником організації всієї їх культурно-освітньої роботи. Рішення, що ухвалювалися на таких форумах активізували роботу просвітянських осередків на території волостей, повітів, губерній.
Збірник містить доповіді та повідомлення учасників VІ Міжнародної наукової конференції Історико-краєзнавчі дослідження: традиції та інновації. Розрахований на викладачів вищих і середніх навчальних закладів, науковців, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться історією. Матеріали подані в авторській редакції. Автори несуть відповідальність за точність наведених фактів, цитат, власних імен, географічних назв, посилань на джерела тощо. Редколегія може не поділяти погляди авторів публікацій.
В історії культурного життя м. Суми помітне місце посідає діяльність діючого в 1860–1870-х роках аматорського театру Михайла Бабичєва (Бабича). Його минулим вже неодноразово цікавилися краєзнавці. Зокрема, осередку театрального життя на початку пореформеної епохи в Сумах присвячені як окремі публікації [6; 8], так і частини наукових і науково-популярних доробків [1; 5; 7]. Стисло видовищно-театралізовану діяльність закладу описав і український мистецтвознавець О. Казимиров [4], котрий спирався на повідомлення про сумські вистави в газеті «Харьковские губернские ведомости» [9], а також на спогади кореспондента «Южный край» і етнографа П. А. Чугуєвця (1855–1895) [10].…
Про Петра Судака, який народився 1900 року, я дізналась від краєзнавця, історика, його односельця Івана Лисого.
Про зміст книги говорить її назва. Це розповідь про жителів Колядинця та населених пунктів Колядинецької сільської ради. Про них та про село розповідають як кореспонденти районної газети, автори, так і самі колядинці. Книгу не можна вважати повною, вичерпною історією села та навколишніх сіл, це лише часточка цієї історії. Вона викладена в розділі «Наш край у минулому», який, можливо, зацікавить місцевих краєзнавців. В книзі розміщено досить багато фотографій, цих живих свідків історії, особливо в розділах «Колядинці в армії» та «Колядинецькі студенти».…
«Пробивав до десятка комуністів однією кулею» – із такою характеристикою залишився в народній пам’яті отаман Лука Клітка. Сьогодні його ім’я майже невідоме українцям, на межі 1920–30-их про отамана Клітку знав чи не кожен мешканець Роменщини, Лубенщини чи Прилутчини. Як згадував український письменник, уродженець Лохвиці, Микола Петренко: «ми, діти, замість гратися у хованки, бавилися в «бандита Клітку». Розповіді про відчайдушні втечі отамана з під варти, що переростали у легенди, передавали з вуст в уста.
У статті досліджується становище військовополонених армій Центральних держав, які в роки Першої світової війни перебували на Сумщині. Термін «Сумщина» щодо зазначеного періоду умовний — фактично йдеться про території, які перебували в складі чотирьох губерній: Харківської (Сумський, Лебединський повіти), Полтавської (Роменський, частково Гадяцький, Прилуцький, Лохвицький і Зіньківський повіти), Чернігівської (Конотопський, Кролевецький, Глухівський повіти, частина Новгород-Сіверського повіту) і Курської (Путивльський, частково, Суджанський повіти). Ці губернії в період воєнних дій були тиловими, тож тут розміщувалися контингенти військовополонених армій Центральних держав. Проаналізовано кількісний склад…

Новини

У Глухові відкрили меморіальну дошку Юрію Коваленку

15-03-2024

Сьогодні мали честь бути присутніми на відкритті меморіальної дошки Юрію Коваленку - відомому історику, археологу, краєзнавцю, який загинув 14 березня...

Пам’яті історика Володимира Муравського

06-03-2024

З глибоким сумом сповіщаємо, що 4 березня 2024 р. у Львові помер член Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Володимир Муравський – «Мураха». Народився...

Віктору Ющенку – 70

23-02-2024

Сьогодні відзначає свій 70-літній Ювілей третій Президент України Віктор Ющенко. Період його президенства – це запекла боротьба з промосковською номенклатурою, яка...

Пам'яті Лідії Григорівни Шеремет

10-02-2024

9 лютого померла Лідія Григорівна Шеремет, колишній депутат міськради, екс-директор заповідника "Михайлівська цілина", знавець народних традицій, автор величезної колекції старовинних...

Російський терорист Прилєпін про перейменування в Сумах

07-02-2024

Про перейменування вулиць у Сумах він написав на своєму Телеграм-каналі. Зокрема він визнав, що Ковпак воював проти України в 1918...

На Сумщині тероборона зупинила російську ДРГ: що відомо

04-02-2024

3 лютого на підступах до Глухівської громади бійці територіальної оборони України зупинили російську диверсійно-розвідувальну групу, яка намагалася перетнути державний кордон України. Про це повідомив Сергій...