П'ятниця, 01 лютого 2013 00:00

«Найбільша цінність у вивченні історії - це зворотній зв’язок» - публічна лекція в Сумській школі №2

Заєць Кузьма, журналіст, м. Суми
«Найбільша цінність у вивченні історії - це зворотній зв’язок» - публічна лекція в Сумській школі №2

2 лютого в загальноосвітній школі № 2 м. Суми відбулася публічна лекція члена Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадія Іванущенка «Поширення історичних знань засобами інтернет-ресурсів».

Останнім часом цей метод все більше активізується серед студентства та шкільної молоді, яка прагне самотужки пізнати історичну правду. І справа тут не лише в «затабаченій» історії, а ще - в бажанні архівістів та істориків донести до користувачів історичних інтернет-ресурсів першоджерела. Бо, як відомо, історія дається в джерелах. І їх засекречення є найбільшим гріхом радянської тоталітарної системи.

Останні роки науковці заговорили про нове суспільне явище – «архівну революцію». Адже оприлюднення десятків тисяч раніше табуйованих документів, імен, тем має справді революційний вплив на свідомість нашого суспільства. Донести цю інформацію до людей, використовуючи популярний і зрозумілий інструментарій іншої революції – інформаційної – найбільше завдання сучасних істориків.

У своїй лекції Геннадій Іванущенко презентував два таких ресурси: Сумський історичний портал www.history.sumynews.com та сайт архіву ОУН в Українській інформаційній службі-Лондон www.ounuis.info

На першому з них учні можуть знайти своїх рідних, загиблих у роки Голодомору 1932-1933 років, листаючи в режимі online книги реєстрації смертей по районах області. Це – один із напрямків наповнення порталу – програма «Поверни собі пам’ять». Є тут і розділи «генеалогія». «геральдика», «історія повсякденності». Та найбільше зацікавила старшокласників історія визвольної боротьби. Це – історичні розвідки у формі статей, виставок документів, фільмів про генерал-хорунжого армії УНР Василя Филоновича – начальника оборони Сум і повіту в час бою під Крутами, начальника культурно-освітньої служби Армії УНР, видатного шевченкознавця, уродженця Сум, Павла Зайцева, повстанських отаманів 20-х років ХХ століття, керівника підпілля ОУН на Сумщині Семена Сапуна та багатьох інших героїв.

565784 465675450159419_1318745452_n

«Чуєш, мій друже славний юначе…» - наче оживляла образи звитяжців Крут відроджена пісня 1918 року у виконанні Тараса Компаніченка (кліп Василя Бойка), розміщена на порталі у розділі "Відео". Втім, найбільше відкриттів школярі зможуть зробити вдома, самостійно вивчаючи цей ресурс, який існує уже рік.

На другому з презентованих сайтів – електронному архіві ОУН в УІС-Лондон можна зустріти і рідкісні книги львівського видавництва «Самоосвіта» початку 1930-х років і особисті документи листування Степана Бандери, які розкривають суто людські якості провідника ОУН. Є тут повстанські світлини і відео та аудіо документи.

«Найбільша цінність у вивченні історії - це зворотній зв’язок» - підсумував зустріч Геннадій Іванущенко. Адже доповнення існуючих документальних джерел краєзнавчими розвідками «оживить і олюднить» нашу минувшину. Тоді яскраві приклади боротьби за волю України, мужності і самопожертви дістануть своє продовження у вчинках.