Четвер, 31 жовтня 2019 17:47

Михайліченко Микола. Нове джерело з історії сумських вулиць

Микола Михайліченко, кандидат історичних наук (СНАУ)

Нещодавно в наші руки потрапили два фотознімки, на яких зображена частина середмістя Сум. Формат світлин 6×9. На зворотному боці містяться трирядкові написи простим олівцем: «Sumy z 34/1 prezent» (зворот фото 1) та «Sumy z 34/2 prezent» (зворот фото 2). За словами продавця, знімки були взяті з альбому німецького вояка, учасника Другої світової війни. З огляду на деякі зовнішні ознаки, притаманні німецьким фотокарткам того часу (формат, характерна фігурна обрізка, логотип фірми Leonar, який використовувався цим підприємством у 1930-40-і рр.), ця інформація виглядає цілком вірогідною. Таким чином, знімки можна датувати періодом німецької окупації 1941-1943 рр.

У правому нижньому куті фото 1 добре видно фрагмент будинку по вул. Герасима Кондратьєва, 30. Отже, найімовірніше, що знімки були зроблені з даху сусіднього будинку (вул. Герасима Кондратьєва, 32). Добрим орієнтиром для визначення будівель, які зображені на знімках, є сумські храми: Воскресенський, Спасо-Преображенський та Троїцький собори (фото 1) та Іллінська церква (фото 2).

Ціла низка будівель, зображених на фото, не зберігалася до нашого часу. Отже, фотографії є цікавим джерелом з історії сумських вулиць. 

фото 1

 

фото 2

 

 Висловлюємо вдячність краєзнавцю О. Чижову за допомогу в атрибуції знімків.