Четвер, 27 жовтня 2011 06:35

Британська преса про Гітлера: "Товариство друзів СССР. Берлінська секція"

Британська преса про Гітлера: "Товариство друзів СССР. Берлінська секція"

На цей час уже багато досліджено і написано про проблему вини за розв’язування ІІ Світової війни. Кров’ю історії і майже кров’ю самих істориків, але історична правда поступово перемагає ідеологічну демагогію.

Багато хто пам’ятає, як "туго" проходило питання про Пакт Молотова-Ріббентропа на І-му з’їзді народних депутатів СССР. Адже сам "додатковий протокол" як і тема взагалі були засекречені.

І багатьох тоді цікавило питання: звідки Захід знає про цю суперсекретну тему? Чи не з газет?

З’ясовується, що так. Колосальна історична інформація, яку несуть у собі газетні повідомлення, хай навіть і такі, які відображають особисту позицію журналіста (а як же без неї?) може нейтралізувати будь-яке засекречення самих документів. Якщо, звісно, не засекретять і газети...

В Британському Imperial War Museum існує досить широка експозиція про підготовку і розв'язування війни. Можна зайти, сісти за столик і полистати копії газет, в т.ч. і кінця серпня – вересня 1939 року.

Як же реагувала на на ці події британська преса? Заголовки говорять самі за себе: «Німецький пакт з Совєтами підписано», «Повний текст прочитаного в Берліні» тощо (Копія 1). А 24 серпня лондонська "Дейлі телеграф" писала на першій сторінці, що радянсько-німецький пакт "зробив війну більш вірогідною". І повідомляла, що радянські офіційні особи "демонструють здивування", коли їм про це повідомляють.

"Неприємний сюрприз", цитувала та ж газета днем пізніше прем'єр-міністра Чемберлена - класичний англійський "understatement", недомовленість, стриманість.

img 0760

Чого не можна сказати про заяву одного з відомих лідерів торі Генрі Пейджа Крофта, опубліковану газетою "Манчестер Гардіан" (нині просто "Гардіан") 29 серпня. "Ми нічого не втратили внаслідок підступності Росії, а, навпаки, в моральному відношенні воно тільки підсилить нас", заявив Крофт, пояснивши, що його сильно бентежить перспектива битися за свободу на одній стороні з "державою, яка знищила всі свободи".

У тому ж номері газета надрукувала карикатуру, на якій зображені Гітлер, Гебельс, Герінг та інші нацистські лідери, одягнені в косоворотки і танцюючі навприсядки. Називається карикатура "Російський танець", а підпис під малюнком говорить: "Товариство друзів Радянського Союзу, Берлінська секція".

Проте переважній більшості газет було явно не до сміху, і всі їх публікації носять куди більш тривожний характер. Оптимізм Генрі Крофта мало хто поділяв.

img 0772

Так, уже згадувана «Daily Telegraph» за 19 серпня 1939 року писала:

«Радянські війська вчора продовжили швидке вторгнення в Польщу, взявши Вільно..., досягаючи Брест-Литовська...»

І далі:

«У Брест-Литовську вони зустріли німців, і пізно ввечері, на конференції, як повідомляється, відбувається врегулювання відповідних зон окупації в Польщі». (Копія 2)

Попереду були: Брестський парад, Варшавське гетто, «радянізація» Західної України, Катинь...

Дійові особи бралися «вершити долі» народів.

img 0774

img 0777

img 0780

img 0806

Джерело

Новини

Книга про Лохвицю Анни Коршунової

08-09-2020

Новим здобутком відомої української письменниці стала історична книга для дітей про м.Лохвиця. "Ось вона, нова книжка про ще одне українське місто...

Нова книга Віктора Рога

08-09-2020

Вийшла друком нова книга нашого земляка, засновника й багаторічного голови Спілки Української Молоді "Сумщина", відомого історика, публіциста й видавця, а...

Знайдено скарб з монетами Володимира Святого та Святополка Ярополковича

28-08-2020

Про історичну знахідку Національного значення щойно повідомив відомий український історик, науковий співробітник Інституту історії України Олександр Алфьоров на своїй сторінці у мережі Facebook.  

На Театральній площі Сум знайшли скарб

13-08-2020

"Цікаві знахідки прямо в самому центрі міста Суми. Щойно під час прогулянки Театральною площею помітив металевий предмет схожий на монету. Підійшовши...

18-ті Затуливітрівські Читання

08-08-2020

Як завжди, Читання пам'яті відомого українського поета Володимира Затуливітра приурочуються до дня Св. Володимира і відбуваються в останні вихідні липня...

Вшанування пам'яті журналіста, члена Конотопської "Просвіти" Анатолія Соболєва

03-08-2020

У селі Попівка та місті Конотоп вшановували пам’ять журналіста, патріота, громадянина Анатолія Соболєва з нагоди його 80-річчя. До заходів долучилася...