Вівторок, 16 липня 2019 15:07

Звіт інформаторки СБ ОУН «Віри» про зустріч з Іваном Багряним*

Звіт інформаторки СБ ОУН «Віри» про зустріч з Іваном Багряним*

В наукових публікаціях багатьох дослідників, які висвітлювали життєвий і творчий шлях Івана Багряного (уродженця м.Охтирки Сумської обл.) велика увага приділяється його співпраці з Українським Визвольним рухом, а зокрема - з підпіллям ОУН на Сумщині.

Щоправда, документальних джерел на цю тему існує небагато...

Проте, більш відомою є політична діяльність відомого українського письменника, починаючи з кінця ІІ Світової війни, коли він, як і багато його земляків, опинився у вимушеній еміграції.

В деяких спогадах про Багряного згадується його активна участь в ідеологічно-пропагандистській діяльності ОУН і УПА. Також траплялися згадки про його участь в постачанні ліків для УПА на Волині, Тернопільщині та в інших місцевостях.

Нам здається, що документ, знайдений в Архіві ОУН (Лондон) зможе, деякою мірою, конкретизувати такі згадки.

Звіт інформаторки СБ ОУН «Віри» про зустріч з Іваном Багряним*

17 січня 1944 .

OPO / 32.**

21/44

ЗВІТ

A.

Б.

В.

Дня 13/І. на принятті пізнала я Івана Павловича Багряного.

Ми говорили досить довго і вкінці він сказав мені, що виїздить кудись на два тижні. Я очевидно питала куди, але він дуже нерадо відповів, кажучи, що того сказати не може мені, бо це таємниця, зрештою, замало мене знає. Вкінці натякнув, що до Будапешту.

На другий день я знова з ним говорила і він вже вибирався в дорогу. Говорив дуже таємничо, що хто знає, може він вже ніколи не повернеться, а якщо йому пощастить то про це колись газети заговорять куди і чого він їздив.

Про це знала також моя знакома др. Галайда /у якої я мешкаю/, не від мене, а таки від нього самого, щобільш, вже в день його відїзду, то є 16/І. вона сказала мені, що він їде кудись викликати повстання, але яке – не знає. Вона мабуть про це довідалась від магістра Стефаника, який живе близько з ним і др. Галайдою. Перед самим виїздом він був в нас попращатися, дуже спішився, а я казала, може б він відложив ту небезпечну дорогу. Казав, що не може, бо машина жде. Дуже спішився, мовляв, має ще різні справи до полагодження, як документи /навіть натякав, що ліві/ і інше.

Мені і Іванові Павловичу відоме одне джерело де можна дістати лікі. Тому що виїзджав, просив мене, чи не могла б я йому помогти вибрати ліки, а людей він мені присле. Натякав, що він має, чи мав раніше дорогу передачі ліків аж на Волинь через Мадярщину – Закарпаття – Волинь.

Б. 17/І                                                                                                 Віра

 

Примітки:

*Повідомлення, очевидно, стосується «львівського» періоду життя Івана Багряного, коли він брав участь у постачанні медикаментів для УПА.

**ОРО – Охоронно Розвідочна Округа. Територіальна структурна одиниця Служби Безпеки ОУН в деяких місцях української еміграції. Ділилася на три Розвідочно Охоронні Пункти – РОП. В даному випадку це були: 1. Колодязь – місце знаходження. 2.Експрес – всі збірні пункти, де перебували українці в організованих і неорганізованих формах. 3. Крам – Краків

 

Джерело: Архів ОУН. Ф.1, оп.1, од. зб.41, арк.9, 25-27зв.

Оригінал. Рукопис, машинопис

ДОДАТОК 1

0002

0003

Архів ОУН. Ф.1, оп.1, од.зб.41, арк.27-27зв.

Новини

Книга про Лохвицю Анни Коршунової

08-09-2020

Новим здобутком відомої української письменниці стала історична книга для дітей про м.Лохвиця. "Ось вона, нова книжка про ще одне українське місто...

Нова книга Віктора Рога

08-09-2020

Вийшла друком нова книга нашого земляка, засновника й багаторічного голови Спілки Української Молоді "Сумщина", відомого історика, публіциста й видавця, а...

Знайдено скарб з монетами Володимира Святого та Святополка Ярополковича

28-08-2020

Про історичну знахідку Національного значення щойно повідомив відомий український історик, науковий співробітник Інституту історії України Олександр Алфьоров на своїй сторінці у мережі Facebook.  

На Театральній площі Сум знайшли скарб

13-08-2020

"Цікаві знахідки прямо в самому центрі міста Суми. Щойно під час прогулянки Театральною площею помітив металевий предмет схожий на монету. Підійшовши...

18-ті Затуливітрівські Читання

08-08-2020

Як завжди, Читання пам'яті відомого українського поета Володимира Затуливітра приурочуються до дня Св. Володимира і відбуваються в останні вихідні липня...

Вшанування пам'яті журналіста, члена Конотопської "Просвіти" Анатолія Соболєва

03-08-2020

У селі Попівка та місті Конотоп вшановували пам’ять журналіста, патріота, громадянина Анатолія Соболєва з нагоди його 80-річчя. До заходів долучилася...