П'ятниця, 10 квітня 2020 13:06

Допис до газети «Нова Рада» представника Української Центральної Ради в Сумах Бориса Штейнгеля про політичну ситуацію в місті

Борис Штейнгель
Допис до газети «Нова Рада» представника Української Центральної Ради в Сумах Бориса Штейнгеля про політичну ситуацію в місті

20 квітня 1917 року

 Лист із Сумів.

І

Живучи вже 4 місяці в Сумах я знайшов там до революції тільки одного свідомого українця, котрий попередив мене, що Суми – «це таке багно»... що і уявити собі не можна, і що тут немає зовсім свідомих українців. І справді, ні мені, ні моєму знайомому не приходилось стріватись з жодним українцем. Отже, коли Центральна Українська Рада призначила мене 17 березня своїм представником у Сумах, я, знов їдучи туди, гадав що мені прийдется закликати і організовувати зовсім несвідомих людей. Я був дуже здивований, коли на другий же день після мого приїзду до Сумів, я одержав листа, де мене закликав «гурток місцевих українців» на свої перші збори у Земську Управу.

Отже за 4 місяця я встиг себе зарекомендувати яко українець, і люде, котрі по тим, чі иншим міркуванням переховувались, зараз же по змозі покликали мене до себе у гурток. Попередивши гурток, що я маю бути увечорі того ж дня на засіданні Міського Виконавчого Комітету, котрому я вирішив поперед усього представитись, яко представник Центр. Укр. Ради, я просив «гурток» також прийти на це прилюдне засідання комітету.

Сумський Громадський Комітет складаєтся з представників усіх сущих у Сумах та повіті інституцій, верств громадянства, та партій. Він же «іn сорроrе» являєтся Виконавчим Комітетом міста Сумів та всього повіту. Численність його тепер, після його переорганізування біля 180 чоловік. Комітет відділив з себе декілька окремих комісій, котрі ведуть техничну працю по всяких питаннях громадсько-економичного життя повіту та міста. А також обібрав з проміж себе Раду-президіум.

Привітавши Сумській Виконавчий Комітет від Центр. Укр. Ради, і нагадавши в головних рисах той гніт, під яким була наша Україна в часи старого уряду, я зазначив той новий шлях громадсько державного життя на який має вступити тепер український нарід в спільці вільних народів усієї Россії.

Зазначивши і підкресливши що тільки в міцному єднанні усіх вільних народів є сила і міць Росії, а також змога побороти грізного ворога, я проголосив «славу» війську всіх вільних народів Россії, федеративно-демократичній Російській Республіці, та вільній автономній Україні. Останні слова були підхоплені цілою хвилею вигуків «ура!». Усі члени комітету повставали з місць, голова Виконавчого Комітета військовий лікарь Ол. Ів. Міщанинов вітав мене від Сумського комітету, як представника Цен. Укр. Ради, і взагалі вітав Вільну Україну. Це знов викликало вибух оплесків.

Після цього мене було обрано, яко представника Цен. Укр. Ради в члени Сумського Виконавчого Комітету, де я заняв місце на лаві селянської групи. Нові мої товариші сказали межі при цьому: «Як що ви почуваєте в собі сили завжди обстоювати інтереси селянства, ми з радістю приймаємо вас до себе».

Селянська група комітету, як і робітнича вже зовсім зорганізувалась і має біля третини голосів усього комітету.

_____

На зборах «гуртка українців» мені було пропоновано поінформувати гурток про українські справи в Київі за перші дні революції, а також познайомити гурток з тим, як і з кого складається Центр. Укр. Рада і яку діяльність має вона на меті. Вислухавши доклад і розповівши про життя місцевих українців-інтелігентів і їхню боротьбу з місцевим «Малоройссійским кружком любителей драматическаго и музикального искусства», гурток, обравши тимчасового голову та писаря, постановив:

1) Вважати себе тимчасовим організаційним українським комитетом м. Сумів та повіту.

2) Скликати, якомога хутчіш прилюдний український мітінг-віче, котре обралоб Тимчасову Українську Раду Сумів і повіту, для організації українських політичних громад по всіх селах, та серед усіх верств українського громадянства повіту.

3) Скликати, якомога швидче установчі збори майбутьньої Сумської повітової «Просвіти», котра була б осередком просвітної економичної й політичної діяльности українського громадянства Сумів.

4) Росповсюжувати серед усіх верств громадянства Сумів та повіту ідею української автономії – та федеративно-демократичного республіканського ладу Россії, і підготовляти громадянство до майбутнього українського сумського віча.

На-прикінець засідання була проголошена «слава» вільній автономній Україні та її славному військові.

Борис Штейнгель.

Нова Рада. 1917. № 18 (20 квітня) С. 4.

нова рада 0001

Новини

Книга про Лохвицю Анни Коршунової

08-09-2020

Новим здобутком відомої української письменниці стала історична книга для дітей про м.Лохвиця. "Ось вона, нова книжка про ще одне українське місто...

Нова книга Віктора Рога

08-09-2020

Вийшла друком нова книга нашого земляка, засновника й багаторічного голови Спілки Української Молоді "Сумщина", відомого історика, публіциста й видавця, а...

Знайдено скарб з монетами Володимира Святого та Святополка Ярополковича

28-08-2020

Про історичну знахідку Національного значення щойно повідомив відомий український історик, науковий співробітник Інституту історії України Олександр Алфьоров на своїй сторінці у мережі Facebook.  

На Театральній площі Сум знайшли скарб

13-08-2020

"Цікаві знахідки прямо в самому центрі міста Суми. Щойно під час прогулянки Театральною площею помітив металевий предмет схожий на монету. Підійшовши...

18-ті Затуливітрівські Читання

08-08-2020

Як завжди, Читання пам'яті відомого українського поета Володимира Затуливітра приурочуються до дня Св. Володимира і відбуваються в останні вихідні липня...

Вшанування пам'яті журналіста, члена Конотопської "Просвіти" Анатолія Соболєва

03-08-2020

У селі Попівка та місті Конотоп вшановували пам’ять журналіста, патріота, громадянина Анатолія Соболєва з нагоди його 80-річчя. До заходів долучилася...