П'ятниця, 10 червня 2022 12:12

Чи наблизить Перемогу скорочення штату Держархіву?

Ознайомлення з роботою архіву під час візиту керівника апарату ОДА І.Кальченка до ДАСО 09.06.2022 (з офіційного сайту ДАСО) Ознайомлення з роботою архіву під час візиту керівника апарату ОДА І.Кальченка до ДАСО 09.06.2022 (з офіційного сайту ДАСО)

Узявся писати, бо знаю про що. Вистраждане.

Незабутнього 2005 року, на другий день після призначення директором архіву отримав з Облдержадміністрації граничну штатну чисельність, за якою треба було скоротити трьох працівників. «Гарний початок», - особливо для авторитету в колективі, правда?

Тодішнє обґрунтування звучало приблизно так: для підсилення управління економіки. Хоча ні я, ні мої колеги з Державного архіву Сумської області економічного прориву за ці часи не помітили, але «відрізані» штатні одиниці таки давалися взнаки всі 5 років моєї роботи. Бо з усіх управлінь ОДА лише архів, та ще соціальний захист, служба у справах дітей тощо надають реальні послуги громадянам. Більшість інших – переважно статисти.

А що таке надання послуг? Це, приблизно 4 200  звернень громадян за рік. І все – в 30-денний термін. І щоб знайти інформацію на ці звернення – треба виконати купу проміжних операцій, які розподілені між працівниками. Тут не працює правило «піди й візьми». Адже це – документи,  з суворим обліком і правилами зберігання та видачі, поаркушної звірки до і після користування тощо. Ну, й «фішка» для необізнаних – якщо Вам треба, наприклад, довідка про народження за 1898 рік, то шукають за цей рік, і якщо немає – дивляться з 1895 року по 1901 рік, тобто замість одного року – сім. А щоб не склалося враження, що це і є основна робота архіву, додам: це ще й зберігання та облік документів і забезпечення належного температурно-вологісного режиму, лабораторія реставрації та ремонту документів, формування Національного архівного фонду (тобто фаховий супровід по установах тих документів, які будуть передані в подальшому на зберігання в ДАСО), це ще й архівні відділи районних адміністрацій та міських рад області та загальна координація документообігу в нашому краї, це й велике господарство – від систем кондиціювання повітря в архівосховищах до процесу оцифрування документів, комп’ютерних мереж і хмарних сервісів. І, нарешті – це велика просвітницька і наукова робота – укладання систематичних путівників та довідників, організація виставок та інших заходів, робота сайту. Цей ліричний вступ – для розуміння проблеми, яка є і яка нікуди, як не гірко це визнавати, не ділася.

Бо раптом дізнаюся, що й нині не перевелися охочі «оптимізувати» структуру ОДА за рахунок тих, чиї зусилля на ниві історико-ідеологічного обґрунтування існування держави Україна, - як ніколи актуальні. Адже, якщо на мілітарному фронті потрібні зброя й боєприпаси, то на ідеологічному – документальна база, яка ілюструє нашу боротьбу в минулому і служить натхненням сьогоднішнім героям. Без цього ніяк. Без цього не побудуєш ні систем освіти,  патріотичного виховання, нічого. А значить, без цього важко вмотивувати армію і силовиків (згадаймо, скільки їх у Криму перейшло на бік ворога!). Без цього громадяни України в області були б ще одними «житєлямі Донбасса». Не патріотами, не захисниками України, а просто обивателями. Це ще – як мінімум…

Але логіка «реформування» проста – «ампутація»  (в архіві треба скоротити 7 штатних одиниць). Зрозуміло, що в умовах війни необхідно всі ресурси направляти на оборону. При цьому підхід залишається незмінний, як і за всі часи «адміністрування». Замість того, щоб проаналізувати функції і повноваження, перерозподілити обов’язки, оптимізувати структуру, – просто скоротили штати.

А що? Архів у кінці списку структурних підрозділів ОДА – «какая разніца?» 

А можливо скорочення треба було починати з апарату адміністрації?  Адже в його штаті 104 одиниці, - це більше, ніж цілих 2(!) штати Держархіву області.

Коли область була частково окупована, а Суми в облозі, то, принаймні, дві владні структури в місті, як вважають багато мешканців,  виявилися зайвими. Їх мало того що не було – їх відсутності люди навіть не помітили. Бо багато чого, що стосувалося загального управління й забезпечення – робила громадськість і волонтери. А функції охорони порядку успішно виконувала Тероборона. Але не будемо далі розвивати цю тему – «не на часі»… 

На часі розставляти пріоритети і робити висновки з помилок, а не продовжувати плодити старі. А пріоритети такі: треба захищати і зберігати культурну спадщину, таку як музейні експонати і архівні документи, робити їх максимально доступними? Всі скажуть однозначно – треба. А як? Та так, як робить увесь світ – переведенням інформації у цифровий формат. Створенням віртуальних музейних експозицій та документальних пам'яток, оцифровуванням документів. Що б треба було робити для цього в умовах надзвичайної ситуації та війни? Правильно – забезпечити відповідними ресурсами. Фінансовими, матеріальними, організаційними і кадровими. Переведення інформації в цифровий формат потребує багато людської праці, без якої жоден інформаційний ресурс, такий як сайт тощо, не буде наповнений, а, значить – усі наші зусилля на історико-ідеологічних, освітньо-виховних та інформаційних фронтах будуть просто беззмістовною балаканиною – «переливанням пустого в порожнє».

А тут - скорочення штатів «з метою економії коштів»... Чи на тому економимо?

Переказують випадок, коли в роки ІІ Світової війни прем’єру Британії Черчілю принесли на підпис проект оборонного бюджету й він здивовано запитав: «А чому тут немає видатків на культуру? За що ми тоді воюємо?»

Так і ми: воюємо за культуру, мову й історію, за нашу землю й наших рідних. За саме наше існування, і наше майбутнє.

Тож чи розумно заощаджувати на перспективі?

Новини

"Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією". У Сумах презентували книгу документів з історії України

29-03-2023

Дипломатичні документи та листування між Козацькою державою та Шведською імперією 17-18 століть: у Сумах презентували книгу "Скарби шведських архівів. Документи...

Пам'яті Максима Галінічева

22-03-2023

Війна забирає найкращих...Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації висловлює глибокі та щирі співчуття рідним та близьким Галінічева Максима...

У Конотопі презентували «Ревізії Конотопської сотні 30-40-х років XVIII століття»

22-03-2023

Доба Гетьманщини незмінно залишається у центрі уваги українських істориків, краєзнавців, фахівців з етнографії та генеалогії. І це закономірно, адже саме...

Пам’яті Юрія Коваленка

16-03-2023

Іноді в житті достатньо однієї зустрічі, щоб зрозуміти суть людини і велич її щоденного подвигу. У боях під Бахмутом загинув Юрій...

Пам'яті Іраїди Миколаївни Сергійчук

10-03-2023

В СумДПУ імені А.С. Макаренка повідомляють про смерть Іраїди Миколаївни Сергійчук. З 1986 по 2015 викладач працювала на кафедрі всесвітньої історії...

У Сумах “просвітяни” презентували двотомне видання про історію товариства

10-03-2023

Презентація нового видання відбулася 3 березня в актовому залі Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. Назва цього досить об’ємного двотомника “Товариство...