Певно що так трапилося в нашій історії, що місяць травень наповнений достоту розмаїттям багатьох особливостей, які визначають відчуття доби, відчуття втрат і перемог; порпання в питаннях: чому так сталося?! Не знаходження відповідей й критичного аналізу здійснюваного. Складно усвідомити, що кращих і відданих Україні людей знищили наші вороги як в минулому: Симона Петлюру, Євгена Коновальця, Степана Бандеру, Максима Славінського, Івана Фещенка-Чопівського, сотні тих, хто лежить у Биківні й по неосяжних просторах Гулагу, так і нині знищують найвідданіших і найсміливіших серед нас.…
Сумський краєзнавець видав нову книгу і розповів про сумську історію.   Ви знаєте, що таке «смок» чи хто така «фіндюрка»? А може чули, що означає слово «локня»? Саме про це йдеться у новій книзі сумського історика Олега КОРНІЄНКА «Лексикон доби козаччини XVII-XVIII ст.», яку було презентовано у Сумах минулого тижня. У виданні краєзнавець зібрав 2230 військових і побутових історичних термінів, частина з яких забута навіть фахівцями. До речі, багато таких слів згодом перетворилися на прізвища, які і зраз побутують в…
Некрополістика – порівняно молода галузь допоміжних історичних досліджень [14], має, однак, значний потенціал як для власних, вузькоспеціалізованих досліджень, так і для допомоги у вивченні історії, соціології, мистецтвознавства, релігієзнавства, демографії, етнографії, культурології, просопографії, а також і краєзнавства. Не можна сказати, що галузь цілком нова – некрополі вивчалися в археології, проте дослідження обмежувалися переважно давніми часами й середньовіччям. Поховальна обрядовість, голосіння [2] як жанр усної народної творчості також досліджувалися фольклористами. Але як окрема галузь наукових досліджень некрополістика розвинулася у кінці дев’ятнадцятого –…
Понеділок, 06 березня 2023 12:23

Фонд Оборони України

Автор
Українцям притаманна солідарність. На всіх етапах нашого Визвольного руху подекуди стихійно, а часто й  організовано виникали каси взаємодопомоги, харитативні організації, які опікувалися дітьми-сиротами, немічними й інвалідами. Закликами й оголошеннями про збирання коштів на Українську Справу (чи то встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку, чи на потреби українських воїнів, на видання потрібних книг, - особливо підручників) заповнені наші газети і журнали всіх періодів: від УНР до сьогодення. «Будь патріотом не до хрипу в горлянці, а до глибини власної кишені» - це гасло я…
Фото й документи до цієї виставки були зібрані Державним архівом Сумської області. Основою послужила колекція Олега Корнієнка - голови Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, організатора й багаторічного активіста козацького руху на Сумщині. Виставка була підготовлена у 2006 році з нагоди дня народження третього Президента України Віктора Ющенка, але широко не публікувалася.
Друга світова війна ознаменувала черговий етап діяльності українського самостійницького руху. На відміну від соціалістів, монархістів та націонал- демократів ОУН мала організаційну вертикаль із осередками по всій Західній Україні, чітку субординацію та досвід нелегальної боротьби в умовах Польської держави. Зникнення ІІ Речі Посполитої та входження західноукраїнських етнічних земель до складу СРСР стимулювало боротьбу, спрямовану на відродження Української державності. Нова геополітична реальність активізувала боротьбу для досягнення цієї мети. У лютому 1940 року виник Революційний Провід Організації Українських Націоналістів. На ІІ Великому зборі…
На десять днів раніше за Крути. В 1918 році перший бій з російськими більшовицькими військами армія Української народної республіки вступила на Сумщині, неподалік залізничної станції Хутір-Михайлівський. Воєнний історик Сергій Коваленко розповідає, що цей бій відбувся 19 січня 1918 року. Кількісно росіяни переважали українців втричі, а тому після запеклого бою армії УНР довелось відступити до Кролевця. -Від Брянська наступ вели загони Знаменського і Кудінського, що були складені з мешканців Замоскворіччя, Твері, Брянська, Вороніжа та Курська. Всього 1320 багнетів при 6 гарматах.…
У 2022-2023 рр. в Україні відзначають 90-ті роковини національної трагедії – Голодомору 1932-1933 рр. У світі вже чимало парламентів країн визнали її як геноцид українського народу. В Україні її дослідження налічує вже не один десяток років. У кожному регіоні країни є дослідники цієї теми. Але менше тих, хто проводить на цьому полі археографічну роботу. До цієї невеликої когорти належить і наша землячка – архівістка та краєзнавиця Людмила Покидченко. Саме цього року виповнюється 40 років від початку її професійної діяльності на…
Подружжя Кифоренків у нашому краю всі якщо не знають, то чули про них. А якщо й не пам’ятають прізвища, то словосполучення «тернівський хліб» одразу ставить усе на місця. Так, це ті люди, які вже два десятиліття, починаючи з 2002 року, забезпечують наш регіон якіс­ним і смачним продуктом першої необхідності. Тернівський хліб на Недригайлівщині користується популярністю, нерідко доводиться чути, що покупці запитують, а його вже розібрали. Забігаючи наперед, скажу, що я привезла з Тернів білу й сіру хлібини і булочку з…
Розумію, наскільки претензійний заголовок цієї статті, бо припускаю, що наша група була далеко не поодинока як в Недригайлові, так і в навколишніх селах. Настане час, і з’являться нові, повніші ескізи того, без перебільшення, всенародного руху допомоги і підтримки ЗСУ й Тероборони, який охопив всі частини України, через які рухалися російські окупанти. Як настане час і для того, щоб імена учасників нашої групи вписати в історію повністю, а не тими латинськими літерами, як ми їх поки-що позначаємо: L, O-1, U та…

Новини

Презентація збірника "Товариство "Просвіта" на Сумщині" в Недригайлові

23-05-2023

19 травня у приміщенні Недригайлівського краєзнавчого музею відбулася презентація збірника документів «Товариство «Просвіта» на Сумщині: у 2 тт.», який упорядкували...

Презентація нової збірки поетеси Людмили Ромен "ОБрази, обРАзи, обраЗИ"

22-05-2023

В Сумській міській бібліотеці ім. Т. Шевченка 10 травня відбулася презентація нової унікальної збірки віршів — оригінальних тавтограм української поетеси...

Гостя з Австралії розповіла студентам про українського вояка армії УНР

16-05-2023

9 травня в ННІ історії, права та міжнародних відносин відбулася гостьова лекція віцепрезидентки Світового конгресу українців у Південній півкулі, меценатки...

Пішов з життя історик Сергій Білокінь

15-04-2023

Не стало доктора історичних наук Сергія Івановича Білоконя (1948-2023).

Відзнака командира 15-го окремого Сумського батальйону

02-04-2023

Пишаюся, що долучився до створення відзнаки командира 15-го окремого Сумського батальйону! Принаймні, нашим козакам, що тримали кордони Сумщини впродовж тривалого...

"Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією". У Сумах презентували книгу документів з історії України

29-03-2023

Дипломатичні документи та листування між Козацькою державою та Шведською імперією 17-18 століть: у Сумах презентували книгу "Скарби шведських архівів. Документи...