Доля Тараса Шевченка, чиє 210-ліття відзначаємо, тісно пов’язана з Конотопщиною. Великий інтерес привертають дружні зв’язки поета-пророка з родиною Лазаревських із села Гирявка, нині це Шевченкове. Брати Лазаревські належали до прогресивних кіл суспільства, поділяли демократичні погляди і перебували під великим впливом ідей Тараса Шевченка. Свою прихильність до родини поет висловив у листі до їхньої матері Афанасії Олексіївни: «Вдячних синів ваших я звик називати своїми рідними братами. Дозвольте ж Вас називати мною щирою і відданою матір’ю. Прийміть глибокий синівський поцілунок від глибоко…
Мета дослідження – розкрити зміст процесу становлення та розвитку Охтирського духовного училища упродовж усього періоду його існування. Наукова новизна. У статті відображено поліаспектний комплексний аналіз архівних джерел, що дозволило досягти таких дослідницьких результатів: визначити чинники, що зумовили відкриття духовного училища в Охтирці; охарактеризувати церковноадміністративні умови відкриття та діяльності Охтирського духовного училища; уперше ввести до наукового обігу відомості про стан навчального процесу, методику викладання, характеристику виховної роботи, систему дисциплінарних стягнень та покарань, списки керівного складу та викладачів; охарактеризувати склад учнів училища…
#Історичні_студії з ведучою Tetyana Golub - завідувачкою Відділ краєзнавчої літератури та бібліографії СОУНБ. Випуск перший. Гість: Олег Корнієнко - голова Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, дослідник епохи козаччини, минувшини Слобідського краю.
Некрополістика – порівняно молода галузь допоміжних історичних досліджень [14], має, однак, значний потенціал як для власних, вузькоспеціалізованих досліджень, так і для допомоги у вивченні історії, соціології, мистецтвознавства, релігієзнавства, демографії, етнографії, культурології, просопографії, а також і краєзнавства. Не можна сказати, що галузь цілком нова – некрополі вивчалися в археології, проте дослідження обмежувалися переважно давніми часами й середньовіччям. Поховальна обрядовість, голосіння [2] як жанр усної народної творчості також досліджувалися фольклористами. Але як окрема галузь наукових досліджень некрополістика розвинулася у кінці дев’ятнадцятого –…
На десять днів раніше за Крути. В 1918 році перший бій з російськими більшовицькими військами армія Української народної республіки вступила на Сумщині, неподалік залізничної станції Хутір-Михайлівський. Воєнний історик Сергій Коваленко розповідає, що цей бій відбувся 19 січня 1918 року. Кількісно росіяни переважали українців втричі, а тому після запеклого бою армії УНР довелось відступити до Кролевця. -Від Брянська наступ вели загони Знаменського і Кудінського, що були складені з мешканців Замоскворіччя, Твері, Брянська, Вороніжа та Курська. Всього 1320 багнетів при 6 гарматах.…
У 2022-2023 рр. в Україні відзначають 90-ті роковини національної трагедії – Голодомору 1932-1933 рр. У світі вже чимало парламентів країн визнали її як геноцид українського народу. В Україні її дослідження налічує вже не один десяток років. У кожному регіоні країни є дослідники цієї теми. Але менше тих, хто проводить на цьому полі археографічну роботу. До цієї невеликої когорти належить і наша землячка – архівістка та краєзнавиця Людмила Покидченко. Саме цього року виповнюється 40 років від початку її професійної діяльності на…
Справжня поезія — це постійна саможертовна боротьба за відстоювання найвищих людських ідеалів: віри в Бога, любові, добра, прагнень духовної досконалості, краси, патріотизму і справедливості. Вітер неспокою і тривоги за долю України, її народу, який панує у щирих і виболених віршах цієї збірки, це не той вітер, що кидає в обличчя сміттям і пилюкою (низький), а той, високий, що пахне громом, несе легкі хмаринки-пір'їнки в голубій височині, де тільки чистота, свіжість і озон. Високий вітер тримає в небі птахів своїми потоками,…
«Мовчання грому» - книга поезій, яких усе менше пишеться й видається. На жаль. Цій збірці притаманні глибинна правда, щирість, першовідкриття Слова. Автор сповідується перед собою, людьми, природою. Він -частинка всього сущого. І тому - справжній! Для поціновувачів класичного українського вірша.
Свято Водохреща для лебединців було як підсумок зимових свят. Щось на зразок завершення зимових щедрот, як прощання і з Різдвом, і з Маланкою, і з Василем та й з давнішими - Варками, Савками та Миколаєм. Тому і відзначали це свято гамірно та пишно: Із стріляниною, із піснями, з катанням на санях та ‘каруселіях’’. На кризі річки Вільшанки чи Псла теслі майстрували крижані хрести та престоли, а то й крижану церковцю. Кожна парафія прагла перевершити сусідню в майстерності та вигадливості. Крижані…

Новини

У Глухові відкрили меморіальну дошку Юрію Коваленку

15-03-2024

Сьогодні мали честь бути присутніми на відкритті меморіальної дошки Юрію Коваленку - відомому історику, археологу, краєзнавцю, який загинув 14 березня...

Пам’яті історика Володимира Муравського

06-03-2024

З глибоким сумом сповіщаємо, що 4 березня 2024 р. у Львові помер член Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Володимир Муравський – «Мураха». Народився...

Віктору Ющенку – 70

23-02-2024

Сьогодні відзначає свій 70-літній Ювілей третій Президент України Віктор Ющенко. Період його президенства – це запекла боротьба з промосковською номенклатурою, яка...

Пам'яті Лідії Григорівни Шеремет

10-02-2024

9 лютого померла Лідія Григорівна Шеремет, колишній депутат міськради, екс-директор заповідника "Михайлівська цілина", знавець народних традицій, автор величезної колекції старовинних...

Російський терорист Прилєпін про перейменування в Сумах

07-02-2024

Про перейменування вулиць у Сумах він написав на своєму Телеграм-каналі. Зокрема він визнав, що Ковпак воював проти України в 1918...

На Сумщині тероборона зупинила російську ДРГ: що відомо

04-02-2024

3 лютого на підступах до Глухівської громади бійці територіальної оборони України зупинили російську диверсійно-розвідувальну групу, яка намагалася перетнути державний кордон України. Про це повідомив Сергій...