Некрополістика – порівняно молода галузь допоміжних історичних досліджень [14], має, однак, значний потенціал як для власних, вузькоспеціалізованих досліджень, так і для допомоги у вивченні історії, соціології, мистецтвознавства, релігієзнавства, демографії, етнографії, культурології, просопографії, а також і краєзнавства. Не можна сказати, що галузь цілком нова – некрополі вивчалися в археології, проте дослідження обмежувалися переважно давніми часами й середньовіччям. Поховальна обрядовість, голосіння [2] як жанр усної народної творчості також досліджувалися фольклористами. Але як окрема галузь наукових досліджень некрополістика розвинулася у кінці дев’ятнадцятого –…
На десять днів раніше за Крути. В 1918 році перший бій з російськими більшовицькими військами армія Української народної республіки вступила на Сумщині, неподалік залізничної станції Хутір-Михайлівський. Воєнний історик Сергій Коваленко розповідає, що цей бій відбувся 19 січня 1918 року. Кількісно росіяни переважали українців втричі, а тому після запеклого бою армії УНР довелось відступити до Кролевця. -Від Брянська наступ вели загони Знаменського і Кудінського, що були складені з мешканців Замоскворіччя, Твері, Брянська, Вороніжа та Курська. Всього 1320 багнетів при 6 гарматах.…
У 2022-2023 рр. в Україні відзначають 90-ті роковини національної трагедії – Голодомору 1932-1933 рр. У світі вже чимало парламентів країн визнали її як геноцид українського народу. В Україні її дослідження налічує вже не один десяток років. У кожному регіоні країни є дослідники цієї теми. Але менше тих, хто проводить на цьому полі археографічну роботу. До цієї невеликої когорти належить і наша землячка – архівістка та краєзнавиця Людмила Покидченко. Саме цього року виповнюється 40 років від початку її професійної діяльності на…
Справжня поезія — це постійна саможертовна боротьба за відстоювання найвищих людських ідеалів: віри в Бога, любові, добра, прагнень духовної досконалості, краси, патріотизму і справедливості. Вітер неспокою і тривоги за долю України, її народу, який панує у щирих і виболених віршах цієї збірки, це не той вітер, що кидає в обличчя сміттям і пилюкою (низький), а той, високий, що пахне громом, несе легкі хмаринки-пір'їнки в голубій височині, де тільки чистота, свіжість і озон. Високий вітер тримає в небі птахів своїми потоками,…
«Мовчання грому» - книга поезій, яких усе менше пишеться й видається. На жаль. Цій збірці притаманні глибинна правда, щирість, першовідкриття Слова. Автор сповідується перед собою, людьми, природою. Він -частинка всього сущого. І тому - справжній! Для поціновувачів класичного українського вірша.
Свято Водохреща для лебединців було як підсумок зимових свят. Щось на зразок завершення зимових щедрот, як прощання і з Різдвом, і з Маланкою, і з Василем та й з давнішими - Варками, Савками та Миколаєм. Тому і відзначали це свято гамірно та пишно: Із стріляниною, із піснями, з катанням на санях та ‘каруселіях’’. На кризі річки Вільшанки чи Псла теслі майстрували крижані хрести та престоли, а то й крижану церковцю. Кожна парафія прагла перевершити сусідню в майстерності та вигадливості. Крижані…
«Григорий, сын Саввы, Сковорода родился в Малой России, Киевского наместничества, Лубенской округи, в селе Чернухах, в 1722 году. Родители его были из простолюдства: отец – казак, мать – такого же рода. Они имели состояние мещанское, посредственно достаточное, но честностью, правдивостью, странноприимством, набожеством, миролюбивым соседством отличались в своем кругу. Сей сын их, Григорий, по седьмому году от рождения приметен был склонностью к богочтению, дарованием к музыке, охотою к наукам и твердостью духа. В церкви ходил он самоохотно на клирос и певал…
1991 рік став точкою відліку сучасної України. Якими були Суми в 1991 році? Якими були настрої сум’ян? Як сприйняли городяни новину про  Незалежність України? В час, коли не було Інтернету, мобільною зв’язку, супутникового телебачення одним з основних джерел інформації були періодичні видання. Пропонуємо до вашої уваги добірку публікацій за 1991 рік з сумських газет «Добрий день» та «Червоний промінь», у яких відображено атмосферу нашою міста, думки сум'ян, їх ставлення до тих подій, перші кроки на шляху становлення української держави та сподівання на…
Становлення української державності 1917-1918 рр. пов’язане зі створенням та діяльністю першого українського парламенту – Центральної Ради. Говорячи про Сумщину в цей час, маємо на увазі території сучасної області, які по 1917 рік перебували у складі чотирьох колишніх російських губерній: Харківської, Чернігівської, Полтавської, Курської. 1917 рік відкрив в історії України нову добу, основним змістом якої став шлях до свободи. І почався він із створення Української Центральної Ради. 1917-1918 роки – один із найбільш складних періодів у розвитку української державності. Це час…

Новини

Презентація збірника "Товариство "Просвіта" на Сумщині" в Недригайлові

23-05-2023

19 травня у приміщенні Недригайлівського краєзнавчого музею відбулася презентація збірника документів «Товариство «Просвіта» на Сумщині: у 2 тт.», який упорядкували...

Презентація нової збірки поетеси Людмили Ромен "ОБрази, обРАзи, обраЗИ"

22-05-2023

В Сумській міській бібліотеці ім. Т. Шевченка 10 травня відбулася презентація нової унікальної збірки віршів — оригінальних тавтограм української поетеси...

Гостя з Австралії розповіла студентам про українського вояка армії УНР

16-05-2023

9 травня в ННІ історії, права та міжнародних відносин відбулася гостьова лекція віцепрезидентки Світового конгресу українців у Південній півкулі, меценатки...

Пішов з життя історик Сергій Білокінь

15-04-2023

Не стало доктора історичних наук Сергія Івановича Білоконя (1948-2023).

Відзнака командира 15-го окремого Сумського батальйону

02-04-2023

Пишаюся, що долучився до створення відзнаки командира 15-го окремого Сумського батальйону! Принаймні, нашим козакам, що тримали кордони Сумщини впродовж тривалого...

"Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією". У Сумах презентували книгу документів з історії України

29-03-2023

Дипломатичні документи та листування між Козацькою державою та Шведською імперією 17-18 століть: у Сумах презентували книгу "Скарби шведських архівів. Документи...