Субота, 28 січня 2023 12:50

“Кров, що була пролита в бою за Михайлів Хутір, була недаремною”: 105 років тому армія УНР дала бій росіянам

Ямпіль.INFO
“Кров, що була пролита в бою за Михайлів Хутір, була недаремною”: 105 років тому армія УНР дала бій росіянам

На десять днів раніше за Крути. В 1918 році перший бій з російськими більшовицькими військами армія Української народної республіки вступила на Сумщині, неподалік залізничної станції Хутір-Михайлівський.

Воєнний історик Сергій Коваленко розповідає, що цей бій відбувся 19 січня 1918 року. Кількісно росіяни переважали українців втричі, а тому після запеклого бою армії УНР довелось відступити до Кролевця.

-Від Брянська наступ вели загони Знаменського і Кудінського, що були складені з мешканців Замоскворіччя, Твері, Брянська, Вороніжа та Курська. Всього 1320 багнетів при 6 гарматах. З боку УНР оборону станції вів курінь з полку Петра Дорошенка і до нього приєднались рештки Текінського туркменського  полку колишньої царської армії, які комуністичні ідеї також не сприймали. Після бою, який був досить тривалим і запеклим, війська УНР та союзники відійшли до Кролевця.

Історик розповідає, що бій під Хутором Михайлівським мав стратегічне значення, адже більшовицька Росія прагнула захопити Київ до початку перемовин в Бресті і не допустити, щоб Австро-Угорщина та Німеччина визнали Українську Народну Республіку стороною переговорів.

screenshot 1

 

-Це не була локальна битва, це був початок битви за те, хто на момент підписання Брестського договору володітиме Києвом. В результаті наші війська, хоч і залишили Київ, але залишили в той день, коли договір вже був підписаний. Фактично для нас це була перемога, в стратегічному значенні це була перемога. В результаті визнання УНР Німецькою імперією, Австро-Угорською імперією, Болгарією та Туреччиною. Чотири держави визнали Українську Народну Республіку як незалежну державу на міжнародному рівні. Кров, що була пролита в бою за Михайлів Хутір 19 січня 1918 року, була недаремною.

Краєзнавець Віталій Ситенко показує місцевість, де відбулась історична битва. Говорить, що стіни вокзалу станції Хутір-Михайлівський «пам’ятають» це протистояння.

screenshot 2

 

Перший бій відбувся тут, на станції Хутір-Михайлівський 19 січня, коли окремі частини полку імені Дорошенка та частина козаків, які уходили на свою Батьківщину туркменів вступили у бій з переважаючими силами більшовицького загону Знаменського. Цей бій тривав недовго, але він був кровопролитним, з нашої сторони – дуже сміливим. Переважаючі, озброєні сили догнали українців до села Дорошівка і там відбувся останній бій. Потім жителі села зібрали останки і поховали на своєму кладовищі. Після цього бої проходили на станції Конотоп, станції Бахмач і через 20 днів на станції Крути.

Віталій Миколайович зазначає, що в радянські часи росіяни використовували ті події у своїй пропаганді.

screenshot 3

 

-Це і свята Дружби, і спільні зустрічі бронепотягу «Брянський комсомолець». Та і виникнення назви міста Дружба було в 1962 році, коли відзначалось 40 років створення Радянського Союзу. Тоді було модно багато речей називати «Дружба», сирок «Дружба», пила «Дружба» і 6 населених пунктів були названі Дружба, у тому числі і місто Дружба потрапило під цю кампанію.

Про події 1918 року нагадує експозиція в музеї імені Святослава Хороброго, що працює при Дружбівському НВК. Екскурсовод музею Катерина говорить, що сьогодні багато жителів міста знову захищають Україну від російської армії. Полеглих земляків тут шанують та пам’ятають.

screenshot 4

 

-Наш музей присвячений подіям україно-російської війни. Він був відкритий в 2021 році, незадовго до початку російського вторгнення. У нас є стенд, який присвячений загиблим ще в 2014 році, але, на жаль, є люди, які загинули в 2022-2023 році. 

З липня минулого року Дружбівська громада має статус зони, де ведуться бойові дії. Росіяни періодично обстрілюють місто зі своєї території.

screenshot 5

 

Джерело: Ямпіль.INFO 

 

Новини

"Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією". У Сумах презентували книгу документів з історії України

29-03-2023

Дипломатичні документи та листування між Козацькою державою та Шведською імперією 17-18 століть: у Сумах презентували книгу "Скарби шведських архівів. Документи...

Пам'яті Максима Галінічева

22-03-2023

Війна забирає найкращих...Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації висловлює глибокі та щирі співчуття рідним та близьким Галінічева Максима...

У Конотопі презентували «Ревізії Конотопської сотні 30-40-х років XVIII століття»

22-03-2023

Доба Гетьманщини незмінно залишається у центрі уваги українських істориків, краєзнавців, фахівців з етнографії та генеалогії. І це закономірно, адже саме...

Пам’яті Юрія Коваленка

16-03-2023

Іноді в житті достатньо однієї зустрічі, щоб зрозуміти суть людини і велич її щоденного подвигу. У боях під Бахмутом загинув Юрій...

Пам'яті Іраїди Миколаївни Сергійчук

10-03-2023

В СумДПУ імені А.С. Макаренка повідомляють про смерть Іраїди Миколаївни Сергійчук. З 1986 по 2015 викладач працювала на кафедрі всесвітньої історії...

У Сумах “просвітяни” презентували двотомне видання про історію товариства

10-03-2023

Презентація нового видання відбулася 3 березня в актовому залі Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. Назва цього досить об’ємного двотомника “Товариство...