Вівторок, 21 вересня 2021 20:55

Корнієнко О.М. «Шляхами предків»: засади національно-патріотичного (козацького) виховання. Посібник для виховників»

Олег Корнієнко, член Правління НСКУ, голова Сумської обласної організації НСКУ, засновник Сумської обласної організації «Молода Січ», заступник голови Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання, учасник бойових дій
Корнієнко О.М. «Шляхами предків»: засади національно-патріотичного (козацького) виховання. Посібник для виховників»

Наприкінці 2019 року у сумському видавництві «Мрія» вийшов друком посібник, створений на основі педагогічного досвіду Сумської дитячо-молодіжної організації «Молода Січ». Однак, через карантинні обмеження, був презентований широкій громадськості лише влітку 2021 року. Автор книги – Корнієнко Олег Миколайович, голова Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, засновник Сумської дитячо-молодіжної організації «Молода Січ», заступник голови Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації, учасник російсько-української війни.

Основна мета книги – надання методичної допомоги педагогам-організаторам і методистам дитячих та молодіжних громадських організацій патріотичного спрямування, гуртків закладів позашкільної освіти та загальноосвітніх шкіл, центрів військово-патріотичного виховання. Видання стане в нагоді організаторам літніх патріотичних і оздоровчих таборувань, а також офіцерам по роботі з особовим складом Збройних сил України та інших воєнізованих формувань.

Робота над даним виданням була розпочата досить давно. В його основу лягли авторські методичні розробки, підготовлені свого часу для обласних змагань «Молодої Січі» й передані організаторам Всеукраїнської дитячо-юнацької гри Українського козацтва «Джура». Перша спроба видати посібник окремим виданням була здійснена 2007 року. У наш час, коли до участі у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»)» долучаються загальноосвітні школи, а в містах і районах створюються центри військово-патріотичного виховання, потреба у подібному виданні не викликає сумніву.

Книга складається з передмови, вступу, трьох розділів, додатків до розділів та переліку джерел і літератури. До посібника включені не лише раніше опубліковані й не опубліковані авторські матеріали, а й творчі наробки інших авторів, що становлять певне зацікавлення для читача. Звичайно, що в такому випадку матеріали подаються з відповідним посиланням на першоджерело, як і документальні додатки.

Перший розділ присвячений історії Українського козацтва. Зокрема тут розглядаються маловідомі її сторінки: державна служба реєстрового козацтва XVI ст. – 1-ї пол. XVІI ст., бойове мистецтво та фортифікація, символіка й атрибутика, а також особливості козацьких одностроїв. Авторами статті «Військовий Статут XVI ст.» є старші наукові співробітники Інституту історії України НАН України Андрій Блануца та Дмитро Ващук. Також тут приміщено фрагмент праці доктора історичних наук Віталія Щербака, присвяченої формуванню реєстрового козацького війська.

У другому розділі йдеться мова про основи козацького звичаєвого права та духовні засади української мілітарної культури. До розділу включена стаття священика (під криптонімом «о. Н.І.») «Присяга», надрукована у числі 3-му часопису «Українське козацтво» за 1972 рік. Основну частину доповнюють 18 додатків – переважно документи з військової історії, подані в хронологічному порядку.

У третьому розділі містяться організаційно-методичні матеріали, розроблені для дитячо-молодіжної організації «Молода Січ»: статут, положення про змагання, про організацію польових таборів, а також тематичні плани занять, а також програма курсу «Християнська етика», написана свого часу прот. Олександром Двінятіним (нині – настоятель Свято-Троїцького храму ПЦУ м. Бриджпорт, Коннектикут, США). Додатки до розділу представлені тестами, вікториною та конкурсними завданнями.

На засіданні Правління Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України посібник було розглянуто й рекомендовано до друку. Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації розглянула й рекомендувала дане видання для використання у виховному процесі. А побачило світ посібник завдяки бюджетному фінансуванню Сумської обласної ради, сприянню Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, а також Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації.

Видання Присвячується світлій пам’яті Олександра Дмитровича Реути (1948-2018) – співзасновника новітнього Українського козацтва, Крайового отамана Сумщини.

Джерело: Корнієнко О.М. Шляхами предків: засади національно-патріотичного (козацького) виховання : посібник для виховників. – Суми : видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2019. – 248 с.: іл.

ISBN 978-966-473-271-7

Новини

Пам'яті Владислава Мирошниченка

17-09-2022

Білопільська міська рада із сумом повідомляє, що вчора, 16 вересня, захищаючи рідну землю від рашистської сволоти, геройськи загинув наш земляк...

На російсько-українській війні загинув герой з Сум

07-09-2022

Про загибель героя, свого випускника, сумчанина Сергія Горбача повідомляє ННІ історії, права та міжнародних відносин СумДПУ імені А.С. Макаренка: “Науково-педагогічний колектив...

У Конотопі відбулась презентація книги “Сергій Тимошенко. Повернення”

07-09-2022

«З поверненням додому, Сергій Тимошенко!», - мабуть, саме так ми можемо зараз говорити, тримаючи в руках унікальне видання про нашого...

Пам'яті Євгенії Кочерженко

28-08-2022

На 86-річниці пішла у засвіти Євгенія Кочерженко Знана дослідниця декоративного мистецтва, головний зберігач, в.о. директора Сумського обласного художнього музею, засновниця регіонального...

Нова книга Валерія Власенка

23-08-2022

23 серпня 2022 року відбулась презентація книги-альбому «Сергій Тимошенко. Повернення». Головний лектор заходу Валерій Власенко – краєзнавець, кандидат історичних наук...

Онлайн зустріч у сумській обласній бібліотеці, присвячена 300-річному ювілею Григорія Сковороди

12-08-2022

Григорій Савич Сковорода – славетний син українського народу.