Вівторок, 21 вересня 2021 20:55

Корнієнко О.М. «Шляхами предків»: засади національно-патріотичного (козацького) виховання. Посібник для виховників»

Олег Корнієнко, член Правління НСКУ, голова Сумської обласної організації НСКУ, засновник Сумської обласної організації «Молода Січ», заступник голови Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання, учасник бойових дій
Корнієнко О.М. «Шляхами предків»: засади національно-патріотичного (козацького) виховання. Посібник для виховників»

Наприкінці 2019 року у сумському видавництві «Мрія» вийшов друком посібник, створений на основі педагогічного досвіду Сумської дитячо-молодіжної організації «Молода Січ». Однак, через карантинні обмеження, був презентований широкій громадськості лише влітку 2021 року. Автор книги – Корнієнко Олег Миколайович, голова Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, засновник Сумської дитячо-молодіжної організації «Молода Січ», заступник голови Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації, учасник російсько-української війни.

Основна мета книги – надання методичної допомоги педагогам-організаторам і методистам дитячих та молодіжних громадських організацій патріотичного спрямування, гуртків закладів позашкільної освіти та загальноосвітніх шкіл, центрів військово-патріотичного виховання. Видання стане в нагоді організаторам літніх патріотичних і оздоровчих таборувань, а також офіцерам по роботі з особовим складом Збройних сил України та інших воєнізованих формувань.

Робота над даним виданням була розпочата досить давно. В його основу лягли авторські методичні розробки, підготовлені свого часу для обласних змагань «Молодої Січі» й передані організаторам Всеукраїнської дитячо-юнацької гри Українського козацтва «Джура». Перша спроба видати посібник окремим виданням була здійснена 2007 року. У наш час, коли до участі у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»)» долучаються загальноосвітні школи, а в містах і районах створюються центри військово-патріотичного виховання, потреба у подібному виданні не викликає сумніву.

Книга складається з передмови, вступу, трьох розділів, додатків до розділів та переліку джерел і літератури. До посібника включені не лише раніше опубліковані й не опубліковані авторські матеріали, а й творчі наробки інших авторів, що становлять певне зацікавлення для читача. Звичайно, що в такому випадку матеріали подаються з відповідним посиланням на першоджерело, як і документальні додатки.

Перший розділ присвячений історії Українського козацтва. Зокрема тут розглядаються маловідомі її сторінки: державна служба реєстрового козацтва XVI ст. – 1-ї пол. XVІI ст., бойове мистецтво та фортифікація, символіка й атрибутика, а також особливості козацьких одностроїв. Авторами статті «Військовий Статут XVI ст.» є старші наукові співробітники Інституту історії України НАН України Андрій Блануца та Дмитро Ващук. Також тут приміщено фрагмент праці доктора історичних наук Віталія Щербака, присвяченої формуванню реєстрового козацького війська.

У другому розділі йдеться мова про основи козацького звичаєвого права та духовні засади української мілітарної культури. До розділу включена стаття священика (під криптонімом «о. Н.І.») «Присяга», надрукована у числі 3-му часопису «Українське козацтво» за 1972 рік. Основну частину доповнюють 18 додатків – переважно документи з військової історії, подані в хронологічному порядку.

У третьому розділі містяться організаційно-методичні матеріали, розроблені для дитячо-молодіжної організації «Молода Січ»: статут, положення про змагання, про організацію польових таборів, а також тематичні плани занять, а також програма курсу «Християнська етика», написана свого часу прот. Олександром Двінятіним (нині – настоятель Свято-Троїцького храму ПЦУ м. Бриджпорт, Коннектикут, США). Додатки до розділу представлені тестами, вікториною та конкурсними завданнями.

На засіданні Правління Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України посібник було розглянуто й рекомендовано до друку. Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації розглянула й рекомендувала дане видання для використання у виховному процесі. А побачило світ посібник завдяки бюджетному фінансуванню Сумської обласної ради, сприянню Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, а також Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації.

Видання Присвячується світлій пам’яті Олександра Дмитровича Реути (1948-2018) – співзасновника новітнього Українського козацтва, Крайового отамана Сумщини.

Джерело: Корнієнко О.М. Шляхами предків: засади національно-патріотичного (козацького) виховання : посібник для виховників. – Суми : видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2019. – 248 с.: іл.

ISBN 978-966-473-271-7

Новини

"Переписна книга Білопільської сотні 1673 року": презентація в Білопіллі

15-10-2021

"Презентували в Білопіллі разом із Oleksandr Riznichenko нашу спільну працю "Переписна книга Білопільської сотні 1673 року". Щиро вдячні за підтримку...

70 років Шамілю Акічеву

28-09-2021

Почесному краєзнавцю України науковому співробітнику  Конотопського міського краєзнавчого музею імені О.М. Лазаревського Шамілю АКІЧЕВУ Вельмишановний Шамілє Мулламовичу! У цей визначний день від імені Правління та усього...

На Конотопщині відкрили пам’ятний знак видатним землякам

30-08-2021

У центрі села Шпотівка Дубов’язівської селищної ради Конотопського району відкрили пам’ятний знак братам Тимошенкам. Три брати залишили по собі вагомий...

Ювілей Леоніда Полтави

27-08-2021

27 серпня в Ромні відбулися урочистості на честь 100-річчя з дня народження українського поета й прозаїка, діяча української діаспори, уродженця с...

«Дивлюсь я на небо» (пам’яті Олександра Добровольського)

08-08-2021

Ми з ним одразу перейшли на «ти». По телефону. А бачилися тільки раз у житті – в Дніпрі (тоді ще...

Нова книга Олексія Вертія

21-07-2021

Відомий сумський літературознавець Олексій Вертій свою останню працю присвятив видатному народознавцю із Закарпаття Іванові Хланті, який записав і видав чи...