"Презентували в Білопіллі разом із Oleksandr Riznichenko нашу спільну працю "Переписна книга Білопільської сотні 1673 року". Щиро вдячні за підтримку проєкту та запрошення здійснити презентацію меру Білопілля Юрій Зарко. Неймовірні була раді здійснити цю поїздку з Taras Kompanichenko, який приїхав до Білопілля зі своїм концертом, який розпочався після презентації.
Переписна книга унікальне джерело, що з мовчазної історії вирвало дуже яскраві факти про мешканців слобідського Білопілля, Річок та Ворожби. Це джерело відкриває прізвища козаків-переселенців, сотні і сотні міст та містечок в яких вони народились та з яких перейшли до Слобожанщини. За кожним записаним головою родини фіксуються його діти та родичі. Подекуди можна встановити генеалогію на 5 поколінь. Дуже цікаві висновки про облаштування міста Білопілля осадчим Фомою Федоровим - по вулицях, де розселяли за професіями - чоботарі, ковалі, кушніри - цеховий принцип. Цей документ, нарешті, відкрив одне зі слобідських старшинських прізвищ. На території Московського царства, де утворилась Слобожанщина - прізвища старшин у більшості випадків невідомі. Виключно ім'я та по-батькові - Герасим Кондратьєв, Марко Оліфірович і т.д. Вияснилось, що осадчий Білопільської сотні - Фома Федоров, нащадки якого писались (і пишуться!) Федорови - мав прізвище Моценко і походив з П'ятигор (Білоцерківщина)." - про це написав на своїй сторінці у Facebook автор книги Олександр Алфьоров.
«Дослідженню слобідських полків було присвячено значну кількість загальних праць. Разом із тим, починаючи з ХІХ ст. Білопільщина неодноразово ставала об’єктом історичних досліджень у найрізноманітніших напрямках. Протягом останніх років побачили світ козацькі реєстри Сумського полку 1660-1664 рр. та 1691 р. Цим виданням його упорядники, Олександр Алфьоров та Олександр Різніченко, продовжили реалізовувати амбітну мету – оприлюднити всі відомі реєстри цього козацького регіменту від часу його утворення до ліквідації. Ця книга буде цікавою для дослідників генеалогії, істориків та просто тим, кому небайдужа історія рідного краю», - наголосив Білопільський міський голова Юрій Зарко.
Основою видання послугувало віднайдене близько 50 років тому Миколою Крикуном непересічне джерело – «Переписна книга Білопілля, Річок та Ворожби 1673 року». Проте з 1973 року до перепису дослідники не зверталися. Тож, можна з упевненістю сказати, що повна археографічна публікація здійснюється вперше.
Музичну атмосферу презентації створював народний артист України, кобзар, бандурист, лірник, очільник гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко.
«Щиро дякую всім, хто сьогодні завітав на презентацію «Переписної книги Білопільської сотні». Це дійсно унікальна і надзвичайно важлива подія в житті нашого міста», - сказав на завершення міський голова.
Джерело: сайт Білопільської міської ради