Середа, 08 грудня 2021 18:44

Помер відомий краєзнавець

Олег Корнієнко
Помер відомий краєзнавець

НА 83-МУ РОЦІ ЖИТТЯ ПІШОВ З ЖИТТЯ МИХАЙЛО ЧАСНИЦЬКИЙ – ВІДОМИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЖУРНАЛІСТ І ЗАСНОВНИК ГРОМАДСЬКОГО МУЗЕЮ В ГЛУХОВІ

Вчора, 7 грудня 2021 року на 83-му році життя внаслідок ускладнень від COVID-19 відійшов у засвіти член Національної спілки краєзнавців України, засновник і незмінний доглядач Музею історії євреїв Глухівщини Михайло Михайлович ЧАСНИЦЬКИЙ.

Михайло Михайлович народився у м. Москві 14 березня 1938 року. Його батько, Часницький Михайло Ілліч народився в м. Харбін, в родині працівників Китайської східної залізниці, був членом молодіжної «организации имени Трумпельдор». Після приїзду до СРСР, проходив службу в Головному розвідувальному управлінні Народного комісаріату оборони. 22 грудня 1937 року був арештований НКВС, безпідставно звинувачений як «японський шпигун» і учасник антирадянської організації, а після винесення вироку розстріляний під Москвою на похмуро відомому Бутівському полігоні. В 1957 році Часницький М.І. був посмертно реабілітований.

З 1941 по 1948 рік Михайло Михайлович разом із матір’ю та сестрою Аріадною перебував в евакуації в Пензенській області. Родина Часницьких вважалися «членами семьи врага народа», а тому не мали можливості повернутися до Москви. У 1949 році вони переїхали на постійне мешкання до дальніх родичів у місто Конотоп на Сумщині. Михайло навчався в місцевих школах № 2 та № 4, а повну середню освіту здобув у Школі робітничої молоді.

В 1960 році одружився на Мурашковській Г.Я. Після закінчення навчання в Глухівському технікумі електрифікації та механізації сільського господарства з 1962 по 1965 рік служив в частина ППО Радянській армії в м. Баку. Після служби повернувся на завод, де пропрацював близько 40 років конструктором, майстром ВТК і начальником ВТК заводу. В 1998 році разом із дружиною став одним із організаторів Глухівської єврейської громади, а в 2003 році створив перший на Сумщині музей євреїв Глухівщини, котрий працював на громадських засадах. За 18 років роботи його відвідали гості з 14 країн світу, навіть із Австралії.

Михайло Михайлович долучився до підготовки обласного тому науково-документальної серії «Книга Скорботи України», увічнивши пам’ять понад 150 мирних мешканців і воїнів, що загинули в роки Другої світової війни. Саме за цю працю в 2004 році був відзначений цінним подарунком від Президента України – іменним годинником.

За дослідницьку і краєзнавчу роботу, увічнення пам’яті видатних євреїв, які мали глухівське коріння, особистий внесок у збір інформації до обласного тому науково-документальних серій «Книга Пам’яті України» та «Книга Скорботи України», а також за активну громадську діяльність Указом Президента України №200/2009 від 27 березня 2009 року був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеню, а в грудні 2009 року отримав від Глухівського міськвиконкому звання «Професіонал року».

У квітні 2009 року вийшла друком книга М. Часницького «Глухів. Євреї. Пам’ять жива», а в 2011 році – друга книга «Євреї. Глухів і Сумщина», а пізніше й третя книга «Мій трагічний і героїчний народ». Михайло Михайлович – автор близько трьохсот публікацій в різноманітних газетах, журналах, наукових збірниках, довіднику «Пам’ятники знаменитим евреям» (Німеччина) та «Єврейській воєнній енциклопедії І. Левітас, був членом Національної спілки журналістів України.

За ініціативою М.М. Часницького в Глухові з’явилися вулиці Героя Радянського Союзу А.Л. Каплунова (2009) та астрофізика І.С. Шкловського (2016), а на домі, де мешкав вчений, встановлена пам’ятна дошка. В 2018 році встановлені меморіальні дошки на честь Героя Радянського Союзу Г. Рогачевського та директора школи № 3 М. Мостового, присвоєно звання «Почесний громадянин Глухова» І. Рубінштейну.

Як член Національної спілки краєзнавців України, М. Часницкий активно долучався до роботи Сумської обласної організації. Створений ним музей став своєрідним акумулятором історичних знань і експонатів, пов’язаних з трагедією Голокоста не лише єврейської громади Глухова, а й усієї області. За непересічну подвижницьку діяльність музей і його керівник були відзначені Подякою Правління Національно спілки краєзнавців України.

До останніх днів Михайло Михайлович зберігав активну життєву позицію, переймався питаннями збереження історико-культурної спадщини, плекав чимало планів стосовно дослідження маловідомих сторінок історії Глухова, пов’язаних із трагічними подіями тоталітарної доби ХХ сторіччя. Для нас він так і залишиться назавжди не по роках жвавим, життєрадісним і небайдужи до історії рідного міста та України в цілому.

Від імені Правління Сумської обласної організації Національно спілки краєзнавців України висловлюю щире співчуття рідним і близьким Михайла Михайловича та висловлюю сподівання, що органи місцевого самоврядування та Глухівська територіальна громада належним чином увічнять пам’ять цього непересічного краєзнавця і громадського діяча! Сумська обласна організація НСКУ пропонує підтримати подальше функціонування громадського музею та розглянути питання присвоєння йому ім’я Михайла Часницького.

Новини

У Спаському відкрили меморіальну дошку підполковнику армії УНР Опанасу Сокольнику

23-01-2022

Вчора, в День Соборності України, у селі Спаське було відкрито меморіальну дошку земляку, підполковнику армії УНР Опанасу Івановичу Сокольнику. На...

Пам’яті історика, краєзнавця, музейника Ігоря Скворцова (02.04.1947 – 27.12.2021)

28-12-2021

На 75-му році життя відійшов у Вічність Ігор Миколайович Скворцов. Енциклопедичні знання, блискучий аналітичний розум, вроджена інтелігентність і відданість справі...

В Детройті знайшли могилу полк. Миколи Янова - уродженця Глухова, учасника бою під Крутами

15-12-2021

Про це на своїй сторінці Facebook повідомив Вахтанг Кіпіані -  історик, журналіст, Головний редактор Інтернет-видання «Історична Правда».  "Ми це зробили. Разом з...

Вітаємо Зою Шалівську

13-12-2021

Вітаємо Вас, пані Зоє, із зайнятим І місцем у конкурсі есе «Вишиванка у спадок», присвяченому 30-й річниці Незалежності України! У...

У Тернопільській області в трьох бідонах віднайдено найбільший архів ОУН

09-12-2021

Унікальні документи датовані 1948-1951 роками, особисті речі повстанців. Але найцікавіша знахідна понад 20 малюнків авторства Ніла Хасевича. Презентація знахідки відбудеться 14 грудня. Нижче...

Помер відомий краєзнавець

08-12-2021

НА 83-МУ РОЦІ ЖИТТЯ ПІШОВ З ЖИТТЯ МИХАЙЛО ЧАСНИЦЬКИЙ – ВІДОМИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЖУРНАЛІСТ І ЗАСНОВНИК ГРОМАДСЬКОГО МУЗЕЮ В ГЛУХОВІ