Середа, 08 грудня 2021 18:44

Помер відомий краєзнавець

Олег Корнієнко
Помер відомий краєзнавець

НА 83-МУ РОЦІ ЖИТТЯ ПІШОВ З ЖИТТЯ МИХАЙЛО ЧАСНИЦЬКИЙ – ВІДОМИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЖУРНАЛІСТ І ЗАСНОВНИК ГРОМАДСЬКОГО МУЗЕЮ В ГЛУХОВІ

Вчора, 7 грудня 2021 року на 83-му році життя внаслідок ускладнень від COVID-19 відійшов у засвіти член Національної спілки краєзнавців України, засновник і незмінний доглядач Музею історії євреїв Глухівщини Михайло Михайлович ЧАСНИЦЬКИЙ.

Михайло Михайлович народився у м. Москві 14 березня 1938 року. Його батько, Часницький Михайло Ілліч народився в м. Харбін, в родині працівників Китайської східної залізниці, був членом молодіжної «организации имени Трумпельдор». Після приїзду до СРСР, проходив службу в Головному розвідувальному управлінні Народного комісаріату оборони. 22 грудня 1937 року був арештований НКВС, безпідставно звинувачений як «японський шпигун» і учасник антирадянської організації, а після винесення вироку розстріляний під Москвою на похмуро відомому Бутівському полігоні. В 1957 році Часницький М.І. був посмертно реабілітований.

З 1941 по 1948 рік Михайло Михайлович разом із матір’ю та сестрою Аріадною перебував в евакуації в Пензенській області. Родина Часницьких вважалися «членами семьи врага народа», а тому не мали можливості повернутися до Москви. У 1949 році вони переїхали на постійне мешкання до дальніх родичів у місто Конотоп на Сумщині. Михайло навчався в місцевих школах № 2 та № 4, а повну середню освіту здобув у Школі робітничої молоді.

В 1960 році одружився на Мурашковській Г.Я. Після закінчення навчання в Глухівському технікумі електрифікації та механізації сільського господарства з 1962 по 1965 рік служив в частина ППО Радянській армії в м. Баку. Після служби повернувся на завод, де пропрацював близько 40 років конструктором, майстром ВТК і начальником ВТК заводу. В 1998 році разом із дружиною став одним із організаторів Глухівської єврейської громади, а в 2003 році створив перший на Сумщині музей євреїв Глухівщини, котрий працював на громадських засадах. За 18 років роботи його відвідали гості з 14 країн світу, навіть із Австралії.

Михайло Михайлович долучився до підготовки обласного тому науково-документальної серії «Книга Скорботи України», увічнивши пам’ять понад 150 мирних мешканців і воїнів, що загинули в роки Другої світової війни. Саме за цю працю в 2004 році був відзначений цінним подарунком від Президента України – іменним годинником.

За дослідницьку і краєзнавчу роботу, увічнення пам’яті видатних євреїв, які мали глухівське коріння, особистий внесок у збір інформації до обласного тому науково-документальних серій «Книга Пам’яті України» та «Книга Скорботи України», а також за активну громадську діяльність Указом Президента України №200/2009 від 27 березня 2009 року був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеню, а в грудні 2009 року отримав від Глухівського міськвиконкому звання «Професіонал року».

У квітні 2009 року вийшла друком книга М. Часницького «Глухів. Євреї. Пам’ять жива», а в 2011 році – друга книга «Євреї. Глухів і Сумщина», а пізніше й третя книга «Мій трагічний і героїчний народ». Михайло Михайлович – автор близько трьохсот публікацій в різноманітних газетах, журналах, наукових збірниках, довіднику «Пам’ятники знаменитим евреям» (Німеччина) та «Єврейській воєнній енциклопедії І. Левітас, був членом Національної спілки журналістів України.

За ініціативою М.М. Часницького в Глухові з’явилися вулиці Героя Радянського Союзу А.Л. Каплунова (2009) та астрофізика І.С. Шкловського (2016), а на домі, де мешкав вчений, встановлена пам’ятна дошка. В 2018 році встановлені меморіальні дошки на честь Героя Радянського Союзу Г. Рогачевського та директора школи № 3 М. Мостового, присвоєно звання «Почесний громадянин Глухова» І. Рубінштейну.

Як член Національної спілки краєзнавців України, М. Часницкий активно долучався до роботи Сумської обласної організації. Створений ним музей став своєрідним акумулятором історичних знань і експонатів, пов’язаних з трагедією Голокоста не лише єврейської громади Глухова, а й усієї області. За непересічну подвижницьку діяльність музей і його керівник були відзначені Подякою Правління Національно спілки краєзнавців України.

До останніх днів Михайло Михайлович зберігав активну життєву позицію, переймався питаннями збереження історико-культурної спадщини, плекав чимало планів стосовно дослідження маловідомих сторінок історії Глухова, пов’язаних із трагічними подіями тоталітарної доби ХХ сторіччя. Для нас він так і залишиться назавжди не по роках жвавим, життєрадісним і небайдужи до історії рідного міста та України в цілому.

Від імені Правління Сумської обласної організації Національно спілки краєзнавців України висловлюю щире співчуття рідним і близьким Михайла Михайловича та висловлюю сподівання, що органи місцевого самоврядування та Глухівська територіальна громада належним чином увічнять пам’ять цього непересічного краєзнавця і громадського діяча! Сумська обласна організація НСКУ пропонує підтримати подальше функціонування громадського музею та розглянути питання присвоєння йому ім’я Михайла Часницького.

Новини

Онлайн зустріч у сумській обласній бібліотеці, присвячена 300-річному ювілею Григорія Сковороди

12-08-2022

Григорій Савич Сковорода – славетний син українського народу.

Помер Валерій Бєлашов

22-07-2022

Сумна звістка прийшла з Глухова. 20 липня 2022 року передчасно на 74-у році життя помер Валерій Бєлашов – історик та...

Навічно в пам’яті сумчан: Захар Берестовський

20-07-2022

У вівторок, 19 липня, сумська громада схилить голови в жалобі за 19-річним Захаром Берестовським. Захисник України 12 липня потрапив під артобстріл...

Українські прикордонники "дали прикурити" російським агресорам [Відео]

24-06-2022

На ділянці україно-російського кордону між Сумською та Бєлгородською областю біля села Попівка Великописарівського району військовослужбовцями оперативно-тактичного угруповання "Суми" було знищено...

Втрата в Білопільській громаді

21-06-2022

І знову смерть... Наша громада втрптила ще одного свого кращого сина. Вчора вночі, в зоні проведення бойових дій , від...

Рашисти здійснили мінометний обстріл Сумської області, зафіксовано 13 вибухів (фото)

19-06-2022

У ніч на 19 червня, окупанти обстріляли населені пункти Сумської області з мінометів. Обстріл вівся з території держави-окупанта. Про це повідомляє пресслужба Оперативного командування...