Субота, 12 листопада 2022 08:29

"Топоніміка міста має стати нашою": сумський художник створив цвинтар російських вулиць

Ігор Назаренко, журналіст
"Топоніміка міста має стати нашою": сумський художник створив цвинтар російських вулиць

Сумський художник створив цвинтар російських вулиць і оголосив себе його директором. Так чоловік хоче привернути увагу громадськості до затягування міською владою процесу перейменування вулиць, пов’язаних з іменами російських культурних, політичних та військових діячів на українських.

Художник Костянтин Аленінський в рекреаційній зоні Сум, поблизу Псла, створив умовний цвинтар російських вулиць. Чоловік розповідає: "Наша топоніміка міста має стати, не те що правильною, але нашою вже. Мені, як художнику, не дуже приємно, що в моєму місті є вулиця Левітана, Пєрова, Сурікова, але немає вулиці братів Кричевських, ні Василя, ні Федора, немає вулиці Олександра Богомазова, немає вулиці Казимира Малевича".

аленінський

 Костянтин Аленинський

У квітні Костянтин долучився до робочої групи, яка почала працювати над змінами назв вулиць з імен російських діячів – на українських. Наприкінці липня група подала свої пропозиції міському голові. Нині листопад, але процес перейменування не почався.

"Ми єдиний обласний центр, який іще не розпочав, взагалі не розпочав, перейменування, навіть частково, русифікованих вулиць. І я хочу винести це питання назовні. Щоб і депутати теж подивилися і, може якось, когось наштовхне, що, все ж таки, трошечки треба пришвидшитись. Вже "цвинтар" є, а ми іще не голосували", — говорить Костянтин Аленінський.

росвулиці

Краєзнавець В’ячеслав Артюх також працював у цій групі. Загалом, запропонували перейменувати 217 назв вулиць і провулків в обласному центрі і старостинських округах.

"Ці назви давалися, на рівні сумської топоніміки, спеціально і це було у 50-70-их роках ХХ століття. Спеціально, тодішньою комуністичною владою, щоб, власне, показати кому належить це місто, чия влада в місті, які цінності треба сповідувати цьому місту, жителям цього міста. Це вже не письменники і поети, скажемо так, чи це першорозрядні, на зразок Пушкіна, чи третьорозрядні, на зразок Плєщєєва, це не має значення, вони виконують функцію руськості у нашому топонімічному просторі", — пояснює краєзнавець.

росвулиці1

У серпні депутати голосували за перейменування вулиці Зої Космодем’янської на Івана Брюховецького. Не підтримали тоді це рішення, у тому числі представники депутатської групи "Платформа за життя та мир". Голова цієї депутатської групи Ігор Перепека тоді пояснив їхню позицію так: "Коли були перейменовані ті вулиці, то я знаю, що саме перше, що зробили люди похилого віку, вони, щоб не завдавати проблем своїм дітям онукам, вони йшли оформлювати їх після перейменування. В цьому проєкті рішення не було ніяк порушено питання жителів даної вулиці. Як буде вирішуватись фінансове питання в разі перейменування цих вулиць. Тому ми б хотіли, щоб була прописана компенсаторна схема чи режим".

І хоча начальник правового управління міськради Олег Чайченко тоді роз'яснив, що ходити змінювати документи при перейменуванні вулиці мешканцям не потрібно, Ігор Перепека телефоном сказав, що своєї думки на сьогодні, не змінив. У вересні список топонімів для перейменування депутати послали на доопрацювання.

росвулиці2

"На сьогодні комісія розглянула позитивно питання щодо опрацювання вулиць, перейменування з проросійських, на українські, оприлюднила і чекаємо сесії щодо розгляду на пленарному наступному засіданні", — говорить голова депутатської комісії з питань законності Сумської міськради Євген Касяненко.

Після першої хвилі перейменувань за законом про декомунізацію 2015 року у Сумах залишаються подвійні назви. Будинок по вулиці Люблінській, а з іншого боку – імені учасника утвердження радянської окупаційної влади в Україні Йона Якіра. У іншому будинку — табличка з ім'ям письменника, ідеолога українського націоналізму Юрія Липи, а поруч стара — імені уповноваженої особливого відділу НКВС 30-их років минулого століття Марини Раскової.

Джерело:  Суспільне Суми

Новини

Тростянчанка Вікторія Іванова посмертно нагороджена орденом «За мужність»

25-11-2022

Вікторія Іванова працювала у квітковому магазині. Після повномасштабного вторгнення, коли російські війська окупували місто Тростянець, вона стала коригувальницею вогню для...

"Топоніміка міста має стати нашою": сумський художник створив цвинтар російських вулиць

12-11-2022

Сумський художник створив цвинтар російських вулиць і оголосив себе його директором. Так чоловік хоче привернути увагу громадськості до затягування міською...

СБУ знешкодила ворожу ДРГ на Сумщині

09-11-2022

СБУ знешкодила ворожу ДРГ, яка готувала вбивства командирів Сил спеціальних операцій ЗСУ Контррозвідка Служби безпеки нейтралізувала диверсійно-розвідувальну групу фсб в результаті...

Пам'яті Андрія Коваленка

04-11-2022

Шановні тростянчани, доводимо до вашого відома, що завтра, 5 листопада, у Тростянці, на цвинтарі по вул. Луніна о 14-00 відбудеться...

Курок Олександр, Гриценко Андрій. Глухівський національний педагогічний університет - найстаріший заклад вищої педагогічної освіти України

25-10-2022

Сьогодні, 25 жовтня, найстаріший педагогічний виш України, Глухівський національний педагогічний університет ім. Олександра Довженка, святкує 148   рік свого народження! Вітаємо!

На фронті загинув історик В'ячеслав Зайцев

06-10-2022

На фронті загинув Вʼячеслав Зайцев – "запорізький кіборг", історик, завідувач інформаційно-видавничого відділу Національного заповідника "Хортиця", депутат Запорізької міськради останніх двох...