"Щоб правильно дослідити, зробити переписи і переклади цих документів, має бути дуже ефективна команда. Тобто я була "очима", наші історики вони були "мозком" цієї книги, ще історик Олександр Малишев, наприклад, він – знавець-поліглот багатьох мов", - розповіла Марина Траттнер.
Передмову до книги "Скарби шведських архівів. Документи з історії України" написав історик, науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров. Нині чоловік захищає нашу країну на Донеччині. "Ця книга хоча й має науково-популярні тексти, але у них автори текстів є науковцями, які писали саме науковою мовою, намагалися трішки спростити. Але все це нам подарувало таке от унікальне видання, яке нині, по суті, є дуже цікавим поєднанням як академічного середовища, як середовища архівістів європейських, швецьких", - розповів Олександр Алфьоров.
Видання містить передруки, опис малознаних документів, зокрема звітів козацької канцелярії, епістолярію дипломатів та картографічні джерела. "Я не професійний історик, але те, що я знала у загальних фразах, це знайшло підтвердження буквально у цих листах, у цій каліграфії. Це те, що зокрема Богдан Зиновій Хмельницький укладав не союз із Москвою, не на союзну державу йшов, втрачаючи незалежність України, а це була тимчасова угода на певний період, це була угода на якусь кампанію військову – і коли ти гортаєш цю книгу, бачиш ці документи, які підтверджують не голослівно, а на конкретних документах", - розповіла завідувачка відділу краєзнавчої літератури Тетяна Голуб.
Книга містить 5 розділів: авторства Марини Траттнер, Олексія Кресіна, Олександра Малишева, Яна Міспелаере та Ігоря Полуектова. "Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією – це з одного боку виявлення величезної кількості документів, а з іншого – оприлюднення і удоступлення, щоб люди самі складали власне уявлення про ту чи іншу подію. Потішений тим, що її можна завантажити прямо з інтернету і прочитати”, - сказав історик та архівіст Геннадій Іванущенко.
Примірник цієї книги має Універсальна наукова бібліотека. За словами Марини Траттнер, їхня робота з архівними документами ще не завершена. У шведських сховках мають тридцять тисяч сторінок документів, пов’язаних з Україною.