Понеділок, 09 березня 2020 10:24

Філатов Богдан. Суспільно-політичні трансформаційні процеси на Сумщині в роки перебудови (квітень 1985 - серпень 1991 рр.)

Богдан Філатов, кандидат історичних наук (м. Суми)
Філатов Богдан. Суспільно-політичні трансформаційні процеси на Сумщині в роки перебудови (квітень 1985 - серпень 1991 рр.)

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню суспільно-політичних трансформаційних процесів на Сумщині в роки перебудови (1985-1991 рр.). Створено цілісну картину перебудовчих змін та зрушень на Сумщині, розкрито процес їх розгортання та специфіку. Введено до наукового обігу неопубліковані архівні матеріали.

Вивчено стан наукової розробки проблеми та окремих її аспектів. Зокрема, проаналізовано праці загального характеру, що стосуються перебудови в СРСР, а також спеціалізовані дослідження історії Сумщини у 1985-1991 рр., що стосуються політичного становища в області, її економічного розвитку. Визначено основні напрямки у вивченні суспільно-політичного розвитку Сумщини в роки перебудови.

Розкрито ключові моменти процесу зародження та становлення політичної опозиції. Висвітлено діяльність Сумського крайового осередку НРУ, Союзу сприяння перебудові, СУМ «Сумщина», товариства «Меморіал», клубу «Ініціатива». Проаналізовано форми і методи боротьби неформальних товариств за становлення незалежності Української держави. Здійснено системний аналіз динаміки розвитку відносин влади з неформальними товариствами на Сумщині в роки перебудови.

Проаналізовано періоди релігійного ренесансу на Сумщині в роки перебудови. З'ясовано, що період перебудови умовно ділиться на 2 періоди. Па першому у 1985-1987 рр. відчувається сильний тиск політичних урядових структур, націлений на блокування різних виявів свободи совісті, а на другому етапі у 1988-1991 рр. під впливом гласності та лібералізації відбувається поступове відродження релігійного життя на Сумщині. Розкриваються аспекти діяльності УПЦ, протестантських союзів, таких як ЛСД. ЄХБ, ХВЄ. Здійснено системний аналіз динаміки розвитку відносин влади з Українською православною церквою і протестантськими організаціями на Сумщині в роки перебудови.

Висвітлено динаміку виборчих кампаній 1989 р. до Верховної Ради СРСР та 1990 р. до Верховної Ради УРСР, обласної Ради на Сумщині, показано роль народних депутатів СРСР та УРСР від Сумщини на загальносоюзній політичній арені. Показано як взаємодіяли в обласній раді депутатські групи «Більшовик» та «Вибір».

Проаналізовано діяльність КПУ в 1986-1991 рр. Висвітлено суспільно-політичні передумови які призвели до кризи в середині сумського осередку КПУ. Проаналізовано причини, основні прояви, суть та наслідки кризи в сумському осередку КПУ. Здійснено системний аналіз динаміки розвитку кризових явищ в середині КПУ в Сумській області. Проаналізовано роль Асоціації демократичних сил Сумщини в розвитку кризових явищ сумського осередку КПУ. Здійснено спробу всебічного об’єктивного висвітлення поставленої проблеми.

 

Новини

Тростянчанка Вікторія Іванова посмертно нагороджена орденом «За мужність»

25-11-2022

Вікторія Іванова працювала у квітковому магазині. Після повномасштабного вторгнення, коли російські війська окупували місто Тростянець, вона стала коригувальницею вогню для...

"Топоніміка міста має стати нашою": сумський художник створив цвинтар російських вулиць

12-11-2022

Сумський художник створив цвинтар російських вулиць і оголосив себе його директором. Так чоловік хоче привернути увагу громадськості до затягування міською...

СБУ знешкодила ворожу ДРГ на Сумщині

09-11-2022

СБУ знешкодила ворожу ДРГ, яка готувала вбивства командирів Сил спеціальних операцій ЗСУ Контррозвідка Служби безпеки нейтралізувала диверсійно-розвідувальну групу фсб в результаті...

Пам'яті Андрія Коваленка

04-11-2022

Шановні тростянчани, доводимо до вашого відома, що завтра, 5 листопада, у Тростянці, на цвинтарі по вул. Луніна о 14-00 відбудеться...

Курок Олександр, Гриценко Андрій. Глухівський національний педагогічний університет - найстаріший заклад вищої педагогічної освіти України

25-10-2022

Сьогодні, 25 жовтня, найстаріший педагогічний виш України, Глухівський національний педагогічний університет ім. Олександра Довженка, святкує 148   рік свого народження! Вітаємо!

На фронті загинув історик В'ячеслав Зайцев

06-10-2022

На фронті загинув Вʼячеслав Зайцев – "запорізький кіборг", історик, завідувач інформаційно-видавничого відділу Національного заповідника "Хортиця", депутат Запорізької міськради останніх двох...