17 березня 2024 року виповнюється 150 років від Дня народження Президента Карпатської України Августина Івановича Волошина.  Августин Волошин народився 17 березня 1874 року у верховинському селі Келечин Волівського округу на Закарпатті, в домі священика Івана Волошина та Емілії Зомборі. Батьки виховали свого сина в християнському та українському дусі. Тому подальше його виховання в угорських школах не змогло вже зменшити українського патріотизму. Навчався Августин Волошин в сільській народній школі, але до Ужгородської гімназії вступив лише після четвертого класу т. зв. нормальної…
Висока оцінка, зазначена у назві пропонованого матеріалу, сучасниці [1, с. 73] цієї персони не є поодинокою. Для редактора збірки творів Олени Теліги О. Ждановича ця людина – «неповторний і невтомний покровитель молодих поетів, який зіграв велетенську ролю в розвитку української поезії між двома світовими війнами на Західних Землях і на чужині» [2, с. 54]. А його особистий знайомий, випускник Карлового університету в Празі, майбутній іноземний член НАН України Микола Неврлий вважав його світоглядно і тематично приналежним до празької поетичної школи (хоча він і був літературним критиком…
Народився 26 грудня 1898 р. у м. Александрополі Еріванської губернії (з 1924 – м. Ґюмрі, Республіка Вірменія) у родині військового лікаря Дмитра Юркевича. Видатний український історик, археолог, архівіст. Підпав під репресії як представник історичної школи академіка М.С. Грушевсь-кого. У 1937-1939 рр. відбував покарання у таборі “ВоркутПечЛАГ” (м. Воркута). Помер 12 вересня 1939 р. на табірному об’єкті „Санкомандировка Адак”. Реабілітований у 1960 р.
Відійшов у Вічність Василь Васильович Овсієнко. Дорога мені людина. Дуже дорога. У квітні 1990-го року він приїхав до Сум. Його призначили куратором Сумської філії УГС. На конспіративну зустріч прийшло з десяток людей, з них кілька нас, СНУМівців. Я вперше познайомився з політв’язнем, відчував перед ним благоговійний трепет. Тоді ж він і прийняв мене до лав Української Гельсінської Спілки. Він частенько відвідував Суми, ночував у мене в кімнаті в гуртожитку, годинами тривали бесіди, часто до світання. Вдячний йому за багато чого,…
Новий випуск #Історичних_студій з ведучою Тетяною Голуб - завідувачкою Відділ краєзнавчої літератури та бібліографії СОУНБ.
Завжди дивувався тому, як ця людина вміє поєднувати “непоєднуване”: фантастичну точність, чіткість і відповідальність у роботі з не менш дивовижним відчуттям моменту, емоційністю і творчим “польотом думки”. Безумовно, чимало людей, які знають Людмилу Анатоліївну Покидченко набагато довше, зможуть розкрити більше граней її подвижницької діяльності, як архівіста, краєзнавця і просто непересічної особистості. Я ж спробую, бодай тезово, окреслити вражененя від 5 річного спілкування під час роботи в Державному архіві Сумської області. Те, що архів, це скарбниця — відомо всім... Але що…
"Членами ОУН можуть бути лише люди сильної волі, стійкого характеру, люди дисципліновані, відважні. Для людей слабого характеру, людей нестійких, крутіїв, спекулянтів, людей заячої вдачі, - в ОУН місця немає!" Петро ПОЛТАВА Осип Дяків-"Горновий" народився 21 червня 1921 року в селі Олесин, що на Тернопільщині. Будучи тринадцятилітнім учнем середньої школи в місті Бережанах, стає членом підпільного Юнацтва ОУН і бере активну участь у всіх ділянках революційної праці з молоддю. Влітку 1940 року, як відмінник, поступає на філологічний факультет Львівського університету. 20…
30 березня 2021 року виповнюється 140 років з Дня народження генерал-хорунжого та одного з лідерів українського націоналістичного руху Миколи Капустянського. Народився Микола Капустянський 30 березня 1881 року у селі Чумаки (нині Томаківського району) тепер Дніпропетровської області (за 30 км від острова Хортиця) в родині священника і був десятою дитиною з 11 синів. Освіту отримав у Катеринославській духовній семінарії, але це не стало початком його духовної кар’єри. Капустянський  обрав військову службу і став вільнонайманим 134-го Феодосійського піхотного полку, який з II…
У час обмежених можливостей до мандрів Європою, працюючи над документами для однієї зі статей, натрапила на це фото, зображене на ньому в мене завжди асоціюється з постаттю великого українця, полтавця ПАВЛА ІВАНОВИЧА ЧИЖЕВСЬКОГО. Ці європейські вітряки як втілення його нереалізованої великої мрії про електрифікацію незалежної України столітньої давнини. Народився Павло Чижевський 25 серпня (6 вересня н. ст.) 1860 року в дворянській родині в м.Гадячі на Полтавщині; православного віросповідання. Навчався в Миколаївському інженерному училищі. Із «Повного послужного списку Прапорщика 5 Понтонного…
У статті проведено персоналійний аналіз життя та творчості української письменниці Віри Смереки. The personality’s analysis of life and creative work of the Ukrainian writer Vira Smereka is done in the article. Віра Смерека (уроджена Ніпот) з’явилася на світ 19 січня 1923 р. у с. Андріївка Кролевецького району Сумської області в родині православного священика (УАПЦ) Степана Ніпота. Мати Віри – Євгенія Ніпот також походила з родини священнослужителя роду Чернівських. Ставлення більшовицької влади до релігії після революції 1917 року загальновідоме: руйнували храми,…

Новини

У Глухові відкрили меморіальну дошку Юрію Коваленку

15-03-2024

Сьогодні мали честь бути присутніми на відкритті меморіальної дошки Юрію Коваленку - відомому історику, археологу, краєзнавцю, який загинув 14 березня...

Пам’яті історика Володимира Муравського

06-03-2024

З глибоким сумом сповіщаємо, що 4 березня 2024 р. у Львові помер член Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Володимир Муравський – «Мураха». Народився...

Віктору Ющенку – 70

23-02-2024

Сьогодні відзначає свій 70-літній Ювілей третій Президент України Віктор Ющенко. Період його президенства – це запекла боротьба з промосковською номенклатурою, яка...

Пам'яті Лідії Григорівни Шеремет

10-02-2024

9 лютого померла Лідія Григорівна Шеремет, колишній депутат міськради, екс-директор заповідника "Михайлівська цілина", знавець народних традицій, автор величезної колекції старовинних...

Російський терорист Прилєпін про перейменування в Сумах

07-02-2024

Про перейменування вулиць у Сумах він написав на своєму Телеграм-каналі. Зокрема він визнав, що Ковпак воював проти України в 1918...

На Сумщині тероборона зупинила російську ДРГ: що відомо

04-02-2024

3 лютого на підступах до Глухівської громади бійці територіальної оборони України зупинили російську диверсійно-розвідувальну групу, яка намагалася перетнути державний кордон України. Про це повідомив Сергій...