Амбіції і емоції зашкалювали: "Беручись сьогодні за невдячну справу – видавництво неприбуткової газети – ми маємо мету з допомогою "Грона" пробудити Дух, просвітлити осліплених, запалити фанатизмом зневірених, надати сенс існування тим, хто його не знайшов. Ми пропагуємо новий стиль життя, пропонуємо життєдайний світогляд – "яскравий, виключний, всеобіймаючий", - проголошувалося в редакційній передовиці.
Сьогодні без апломбу, але з гордістю можу небезпідставно стверджувати – "Гроно" стало явищем.
Для багатьох стало відкриттям існування на Сумщині націоналістичної молодіжної організації – не "шароварно-галушкової", але стильної, задерикуватої, революційної. Нашу газету читали не лише на Сумщині, але й у Києві, в Криму, у Львові, в Москві, в Канаді та США…
Нашу газету ксерокопіювали, архівували, складаючи число до числа, …публічно спалювали. От на що, а на брак уваги ми не жалілись.
Саме на сторінках "Грона" вперше з дебютами виступили сьогодні відомі в Україні історики, журналісти, політики, публіцисти: Геннадій Іванущенко, Андрій Левус, Ростислав Мартинюк, Святослав Липовецький, Олег Медуниця, Олександр Вовк, Георгій Сахнюк, Руслан Дейниченко, Олександр Хоруженко, Олег Корнієнко…
Саме зі сторінок "Грона" сумчани дізнавалися про історію визвольних змагань, тут друкувалися праці Донцова, Липи, Ярослава Стецька, Романа Коваля… Саме статті з "Грона" часто викликали бурхливі дискусії на сторінках обласної преси та передруковувалися загальноукраїнськими ЗМІ.
Гортаю пожовклі сторінки вже добре "зачитаної" підшивки. Скільки людей їх перегорнуло?! І сьогодні молодняк стоїть до мене в черзі за цією (чи не єдиною в Україні?) підшивкою.
Вже кілька років тягнулася справа з оцифруванням газети і виставленням її в інтернет… і ось сталося, за що слід подякувати Олексію Довбишу та Геннадію Іванущенку.
Що відчуваю? Ностальгію за романтичними часами, коли віра ламала мури, гордість за чесно пройдений нами шлях. І сподівання, що за нами прийдуть кращі.
Віктор Рог, редактор газети "Гроно" (1994-2005), головний редактор газети "Шлях Перемоги".
Cпеціально для Сумського історичного порталу [http://history.sumy.ua]