Вівторок, 20 грудня 2022 16:16

Недригайлівське підпілля в лютому-березні 2022

Нестор Моргун, краєзнавець
Недригайлівське підпілля в лютому-березні 2022

Розумію, наскільки претензійний заголовок цієї статті, бо припускаю, що наша група була далеко не поодинока як в Недригайлові, так і в навколишніх селах. Настане час, і з’являться нові, повніші ескізи того, без перебільшення, всенародного руху допомоги і підтримки ЗСУ й Тероборони, який охопив всі частини України, через які рухалися російські окупанти. Як настане час і для того, щоб імена учасників нашої групи вписати в історію повністю, а не тими латинськими літерами, як ми їх поки-що позначаємо: L, O-1, U та O-2. Тоді ж згадаємо імена інших учасників Руху Опору й значно розширимо інформацію про обставини діяльності нашої та інших груп.

З початку війни з 24 лютого через с.Недригайлів , с.Голубці, с.Коровинці Роменського району Сумської області їхало дуже багато російської військової ворожої техніки. Ми, L, O-1, U та O-2, об’єдналися в мережу з мешканцями цих та інших сіл для отримання інформацї про пересування та знаходження ворожої техніки.

Всю здобуту та отриману інформацію передавали через L в штаб ЗСУ.

01.03.2022 було отримано дані про велике скупчення ворожої техніки в селі Скрипалі, неподалік м.Ромни Сумської області. Їх там було більше, ніж 100 одиниць. Дана інформація була перевірена неодноразово та підтверджена, після чого передана до штабу ЗСУ з координатами геолокації.

02.03.2022 в другій половині дня ми чули, як в напрямку цього села пролунали потужні вибухи, - із слів інформаторів туди прилетів безпілотник ЗСУ, який скинув боєприпаси на росіян.

03.03.2022 знову поступила інформація, що до села Скрипалі прибула ще колона ворожої техніки в кількості 200 одиниць, дана інформація була негайно перевірена та передана в штаб ЗСУ, після цього до одного з учасників групи зі штабу був дзвінок за підтвердженням даної інформації та уточненням координат розташування ворожих сил. Через карту було якомога точніше визначені координати та повідомлені до штабу.

Потім нам послідував дзвінок з паролем підтвердження вильоту літака ЗСУ, через декілька хвилин знову зателефонували та запитали даний пароль, сказавши його через 10-15 хв. Ми почули в небі шум літака, а через декілька секунд гучні вибухи в місці переданих нами координат, - це були вибухи від авіабомб, які скинув наш літак на ворожу техніку. Після чого рашисти завели свою техніку та розпочали шикування в колону від с.Скрипалі до траси Суми-Київ в напрямку м.Суми, так як був уже вечір, вони залишилися так і ночувати.

Зранку наступного дня поступила інформація, що в с.Скрипалі дана колона ворожлї техніки завелася та рушила в напрямку м.Суми через наші села, де ми проживаєм.

Проїжджаючи через наші села ми спостерігали, що велику кількість бронетехніки загарбники тягнули на буксирі і вона була пошкоджена осколками від вибуху авіабомб та була не робочою.

Після того, як пройшла колона, О-1 та U сіли в машину та поїхали в с.Скрипалі для перевірки та підтвердження враження ворожої техніки, приїхавши на місце їхнього перебування ми знайшли покинуту згорівшу техніку більше 5 одиниць, покинуті речі, які залишив ворог.

7.03.2022 в другій половині дня знову поступила інформація, що з напрямку с.Сміле Роменського р-ну в напрямку с.Коровинці сунеться ворожа техніка в кількості 117 одиниць. Прослідувавши до с.Коровинці, вона зупинилася, не доїжджаючи до села, а залишилася на ночівлю в лісі, який знаходиться на шляху між селами Косенки та Коровинці. Ще декілька бетеерів з ворожими вояками все ж таки, відділившись від колони, заїхали до с.Коровинці, де почали стрілянину для залякування місцевого населення. Розстрілявши заправку, яка там знаходиться, вони повернулися до своїх.

Володіючи такою інформацією, ми знову передали її до ЗСУ з координатами їх розташування. З ранку 8.03.2022 знову прилетів літак наших Збройних Сил та вдарив по ворожій колоні, після чого вони негайно позаводили двигуни вцілівшої техніки та на великій швидкості рушили в напрямку м. Суми.

Проїжджаючи місце, де за рашистами спостерігав О-1, він нарахував більше ніж 20 одиниць ворожої техніки на буксирі із посіченими та сквозними дирами від осколків авіабомб.

І, як завжди, проїжджаючи по дорозі, вони грабували магазини та нищили людське майно.

Не тільки ці події на нашому рахунку, ще  дуже багато корисної інформації було передано до ЗСУ по перебуванню ворога, і навіть по Конотопському району, Буринському, де  знаходилися небайдужі люди, які виходили на зв’язок з нами та ділилися місцем розташування та кількістю загарбників, а ми, визначаючи координати на карті, передавали до наших військових.

Від редакції: Один з учасників цієї групи після визволення Сумщини від російських загарбників добровольцем пішов на фронт. Там отримав контузію і нині потребує серйозного медичного лікування. Сподіваємося, що ця, та інші, майбутні публікації привернуть увагу до тих українських патріотів, які, ризикуючи життям, наближали час звільнення.

Новини

В боях за Україну загинув Едуард Пінчук

22-01-2023

Серце сильніше за розум. Коли розумом все розумієш, чуєш, бачиш факти, але серце не сприймає - ніякі аргументи не здатні...

Російська ДРГ намагалася перейти кордон на Сумщині

21-01-2023

Російська диверсійно-розвідувальна група намагалася перетнути кордон в Сумській області, повідомив голова ОВА Дмитро Живицький. Джерело: Живицький у Telegram Пряма мова Живицького: "Російська ДРГ знову спробувала...

На фронті загинув житель Новослобідської громади

15-01-2023

Сумна скорботна звістка надійшла у нашу Новослобідську громаду – загинув захисник України ІВАН МУРАЄВ... Він віддав життя у боротьбі з російськими...

У Сумах дерусифікували 179 топонімів

24-12-2022

22 грудня 2022 р. на позачерговій сесії Сумської міської ради депутати скасували своє рішення, щодо перейменування вулиць, яке прийняли 30 листопада...

Борисові Ткаченку - 85

18-12-2022

ДОРОГОЮ ЗВИТЯЖНОЇ ПРАВДИ У відділі краєзнавчої літератури та бібліографії розгорнуто перегляд виставки до 85-річчя славного й міцного духом лебединського козака, знаного...

Головою ОУН обрано сумчанина Олега Медуницю

16-12-2022

Секретаріат Проводу ОУН (б) повідомляє, що в грудні в Україні відбувся ХV Великий Збір Організації Українських Націоналістів з-під стягу Степана...