Вівторок, 07 лютого 2012 02:00

Карта Української держави Павла Скоропадського 1918 р.

Благодійний Фонд "Україна-Русь" передав у дар Львівському історичному музею карту Самостійної України, видану відомою картографічною фірмою "Фрайтаг і Берндт" у Відні 1918-го року. Усі написи на ній – українською мовою.

Як повідомив президент фонду Ростислав Новоженець, це, за свідченнями фахівців, є оригінал історичної карти Української Держави часів гетьмана Павла Скоропадського, періоду жовтня 1918-го року.

Карта Української держава Павла Скоропадського 1918 р.

"Ця карта була передана нам місцевими патріотами з Івано-Франківська, де зберігалася на стриху з середини 80-х років. Її безпосередньо приніс у фонд племінник колишнього крайового командира УВО Юліана Головінського Любомир Головінський для використання у підготовці проектів фонду, які найчастіше стосуються української історії. А до цього карта належала Василю Гавриліву. Однак, у фонді ми розуміли, що не маємо морального права використовувати такий поважний документ для внутрішніх потреб. І ця карта має стати надбанням широкого загалу. Ми вирішили її передати в історичний музей, аби з нею ознайомилось якомога більше людей. Замовили до карти поважну раму, наклали на паспарту – майже за сто років папір став дуже крихкий і без цього міг би розсипатися у руках", - розповів Ростислав Новоженець.

На карті добре видно, якою була Українська держава через дев’ять місяців після проголошення Самостійності 22-го січня 1918-го року. Там ще не окреслена територія Західноукраїнської Народної Республіки, що виникла 1 листопада і долучилась до УНР вже після того, як карту було надруковано. Однак, кордон Самостійної України заходить вглиб нинішньої білоруської території приблизно на 80-150 км [Берестейщина, Гомельщина], а в бік теперішньої Росії заглиблюється на 120 км [Стародубщина] та вклинюється на 250 км [Східна Слобожанщина – Курщина та Вороніжчина].

До речі, на карті позначено Крим як українську територію. Тож маємо перед очима автентичний історичний документ, який спростовує брехливу тезу московської влади, що Крим, мовляв, Хрущов подарував Україні за часів СРСР. На цьому у своєму виступі наголосив депутат Львівської обласної ради Михайло Барбара.

Приймаючи дар від фонду, директор Львівського історичного музею Богдан Чайковський сказав, що перед нами – історична правда. Вказуючи на карту, він визнав, що це вкрай важливий документ для науковців та дослідників та пообіцяв обов’язково включити її до експозиції у відновлюваному музеї визвольних змагань.

Директор Львівської обласної бібліотеки історик Іван Сварник заявив, що у нього в фондах є десятки оригінальних історичних карт згаданої картографічної фірми. Однак, мап України, із зрозумілих причин, там немає. Бо сам факт володіння такою картою міг потягнути на "путівку" до Сибіру. Тому сьогодні дуже важливо акцентувати увагу на заборонених колись темах, зокрема, періоду визвольних змагань 1917-1921 рр.

У тезах виступаючих звучала і така думка: за межами України сьогодні залишилися мільйони українців. І обов’язок нинішньої влади дбати про задоволення їхніх національних і культурних потреб. А аргументи для дипломатичних перемовин з цього приводу можна брати, зокрема, і з такої карти як з історичного документу.

Дарування карти Благодійний Фонд "Україна-Русь" присвятив героям бою під Крутами 29 січня 1918-го року.

via o-e-chernenko 

Новини

Презентація збірника "Товариство "Просвіта" на Сумщині" в Недригайлові

23-05-2023

19 травня у приміщенні Недригайлівського краєзнавчого музею відбулася презентація збірника документів «Товариство «Просвіта» на Сумщині: у 2 тт.», який упорядкували...

Презентація нової збірки поетеси Людмили Ромен "ОБрази, обРАзи, обраЗИ"

22-05-2023

В Сумській міській бібліотеці ім. Т. Шевченка 10 травня відбулася презентація нової унікальної збірки віршів — оригінальних тавтограм української поетеси...

Гостя з Австралії розповіла студентам про українського вояка армії УНР

16-05-2023

9 травня в ННІ історії, права та міжнародних відносин відбулася гостьова лекція віцепрезидентки Світового конгресу українців у Південній півкулі, меценатки...

Пішов з життя історик Сергій Білокінь

15-04-2023

Не стало доктора історичних наук Сергія Івановича Білоконя (1948-2023).

Відзнака командира 15-го окремого Сумського батальйону

02-04-2023

Пишаюся, що долучився до створення відзнаки командира 15-го окремого Сумського батальйону! Принаймні, нашим козакам, що тримали кордони Сумщини впродовж тривалого...

"Це те, що сьогодні ми називаємо архівною революцією". У Сумах презентували книгу документів з історії України

29-03-2023

Дипломатичні документи та листування між Козацькою державою та Шведською імперією 17-18 століть: у Сумах презентували книгу "Скарби шведських архівів. Документи...